V Kanadě se protesty proti opatřením vymkly z rukou. Policie si neví rady

Účastníci víkendových demonstrací dál zůstávají v ulicích Ottawy a komplikují dopravu kolem sídla kanadského parlamentu. Žádají splnění požadavků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V čele kanadských protestů stojí řidiči kamionů. Ti nesouhlasí především s nařízením, které vyžaduje, aby pracovníci nákladní dopravy přijíždějící do Kanady byli plně očkovaní proti covidu-19. Takzvaný Konvoj svobody projíždí Kanadou od 22. ledna a na konci minulého týdne dorazil do hlavního města. Od té doby kamionisté blokují svými vozy některé ulice Ottawy a chod města narušují neustálým troubením.

O víkendu hrozí vyostření protestu

V sobotu bylo podle policie ve městě až 18 tisíc demonstrantů, v úterý večer už to ale bylo jen 250 protestujících. Počet kamionů ale policie neuvedla. Navíc převládají obavy, že o víkendu se počet odpůrců opět výrazně zvýší. Jak uvádí server Echo24, stávka kamionů narušuje především centrum metropole. Uzavřeny tam jsou některé obchody, nefungují muzea nebo knihovny, úřady omezily svůj provoz. Policie navíc neví, jak s demonstranty naložit.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC0
Protesty v Kanadě

V rukou policie už v souvislosti s blokádou skončili tři lidé. Obyvatelé města si ale nadále stěžují, že je protestující obtěžují. Někteří měli být navíc spatřeni i s transparenty nebo vlajkami s hákovými kříži. Demonstranti avizují, že protest neukončí, dokud vláda nesplní jejich požadavky. „Chápeme vaši frustraci a upřímně bychom byli rádi kdybychom mohli svůj vzkaz doručit nějak jinak, ale odpovědnost za vaše nepohodlí leží jednoznačně na ramenou politiků,“ cituje server iDnes Chrise Barbera, jednoho z lídrů protestu.

Kdo kamionistům vyjádřil podporu?

Kanadský premiér Justin Trudeau ale vyjít vstříc protestantům odmítá. Naopak je obvinil, že stojí na straně „nenávisti a rasismu“. Policie začíná být ze situace v hlavním městě bezradná. Šéf policejního sboru Ottawy Peter Stoly proto nevylučuje ani povolání armády. Ta pomáhala v občanských nepokojích v historii Kanady jen dvakrát. Sám Stoly si je vědom toho, že angažování armády může být rizikové. Obzvlášť v situaci, kdy není jasné, zda mají řidiči kamionů nějaké zbraně, a jestli by tak mohlo dojít k vyhrocení celé akce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Donald Trump

Policie je pod velkým tlakem veřejnosti, která zásah proti demonstrantům požaduje. Takzvaný Konvoj svobody získal mnoho finančních prostředků od svých příznivců. Přes webovou stránku GoFundMe vybral miliony dolarů. Podporu kamionistům vyjádřil také bývalý americký prezident Donald Trump nebo miliardář Elon Musk. Kromě protestu v Ottawě probíhá už několik dnů také blokáda dálnice v kanadské provincii Alberta nedaleko hranice s USA. Akce začala jako výraz solidarity se shromážděním v hlavním městě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články