„Češi vyvíjejí rychlé a spolehlivé testy na covid. Zachytí i omikron,“ říká virolog Václav Hönig. Nyní prochází finální testovací fází

Test rychlý jako antigenní, přitom spolehlivý jako PCR. Přesně takový by měl být diagnostický kit, kterým byste se zvládli otestovat kdekoli během chvíle.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Václava Höniga
                   

Koronavirus mutuje, což pro vědce a další výzkumníky znamená neustálé změny pravidel hry. Tým virologa Václava Höniga už je však velmi blízko zásadního průlomu, pokud jde o testování na covid-19.  

Kam se posunul vývoj testů, které budou stejně citlivé, jako PCR testy, ale budou se moci udělat rychle například ve škole, nebo na pracovišti?

Kit pro detekci SARS-CoV-2 je součástí většího projektu financovaného Technologickou agenturou ČR z programu Gamma. Na vlastní metodice pracujeme už delší dobu, nicméně v průběhu vývoje musíme neustále reagovat na měnící se požadavky na vlastnosti kitu podle toho, jak se pandemie a přístupy k jejímu řešení mění.

V průběhu realizace projektu jsme vyvinuli funkční aplikaci pro laboratorní použití, kterou se dále snažíme adaptovat tak, aby mohla fungovat i jako test v místě odběru vzorku. A kromě tohoto kitu se ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi či soukromými firmami věnujeme i testování potenciálních antivirotik, specifických protilátek či jiných látek s potenciálem uplatnit se v léčbě onemocnění covid-19.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Omikron

Jak by tedy měl samotný test vypadat?

Test bude z pohledu uživatele hodně podobný jako současné antigenní testy. Odebraný vzorek se vytřepe do tekutiny a nakape na imunochromatografickou kazetu. V případě negativního výsledku se zobrazí jen kontrolní proužek, v případě pozitivního, pak i proužek signalizující záchyt virové RNA. Jediným rozdílem bude, že před nakapáním na kazetu bude nutná inkubace. Ta je aktuálně 20 minut, ale pracujeme na jejím zkrácení. Během této doby dojde k zesílení signálu tak, abychom dosáhli citlivosti RT-PCR.

Kdy by mohl být k dispozici?

Co se časového hlediska týče, tak nyní jsme ve finální fázi ověřování testu v laboratoři. Do další fáze vývoje konečného produktu už bychom chtěli postupovat s budoucím výrobcem testu tak, abychom optimalizovali všechny parametry na reálné podmínky výroby a praktického použití testu. Navíc všechny diagnostické testy, z pochopitelných důvodů, musí projít poměrně složitým ověřováním jejich spolehlivosti a registrací, což celý proces prodražuje a prodlužuje. Může to trvat i několik měsíců, v závislosti na okolnostech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vakcína

Jaká je výhoda takových testů?

Tento test by měl kombinovat výhodné vlastnosti antigenních testů (rychlost, jednoduchost provedení, testování v místě odběru, výsledek v řádech minut) a přitom dosahovat citlivosti aktuálně standardní diagnostické metody RT-(q)PCR.

Měly by být tyto testy účinné i na variantu omikron?

Ano, náš test dosud úspěšně detekoval všechny varianty viru, které se šířily na globální úrovni, včetně nyní varianty omikron.

Zkoumáte například i protilátky na současný koronavirus? Jak je to vlastně složité, když máme hned několik variant viru?

S každou variantou viru, která se začne šířit, se okamžitě začne testovat, do jaké míry proti této nové variantě funguje imunita získaná po infekci přechozími variantami či očkováním. Je to naprosto zásadní pro odhad toho, jak se tato nová varianta bude šířit a jak se proti ní nejefektivněji bránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výzkum v laboratoři

Vzhledem k tomu, že podmínky mohou geograficky velmi proměnlivé (míra promořenosti populace předchozími variantami a jejich kombinace, míra proočkovanosti, podíl rizikových skupin obyvatel apod.), je dobré tato data mít i lokálně pro Českou republiku. Naše laboratoř spolu s řadou dalších v tomto ohledu spolupracuje s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články