Zelený zákal, glaukom, je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty, podílí se na ní ze 13 procent. Odstranit bohužel nelze.
Nejvíce lidí přichází o zrak v důsledku šedého zákalu, katarakty. Jenže zatímco ten je velmi snadno, bezbolestně a rychle odstranitelný operací, to pro zelený zákal, tedy glaukom, neplatí. Na nebezpečí choroby každoročně upozorňuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 6. až 12. března. Více o této nebezpečné nemoci v rozhovoru s Martinem Fučíkem, primářem operačních sálů a glaukomového centra oční kliniky Lexum.
Co znamená onemocnění nazvané glaukom?
Zelený zákal, tedy glaukom, patří mezi nejzákeřnější oční onemocnění. Dlouhou dobu probíhá bez výraznějších příznaků a není výjimkou, že pacient přijde o 40 procent zraku, než některý z projevů vůbec zaregistruje. Glaukom patří mezi 3 nejčastější příčiny slepoty celosvětově. Velmi obtížně se léčí a rozhodně nepatří mezi vzácná onemocnění. Týká se hruba každého třicátého z nás, u seniorů je jeho výskyt ještě o něco častější.
U koho je větší riziko vzniku a rozvoje glaukomu mimo seniorů?
Na jeho rozvoj má vliv dědičnost. U nejběžnějšího typu je riziko výskytu čtyřikrát až devětkrát vyšší, pokud jím onemocněl někdo z rodičů, nebo sourozenců.
Jaké jsou příznaky zeleného zákalu?
Zelený zákal jako první postihuje periferní vidění. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, a jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk tím ztrácí periferní vidění. Místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pacienti s akutnějšími formami glaukomu občas také vnímají duhové kruhy kolem jasných světel a trpívají specifickými bolestmi hlavy.
Jak se dá zelenému zákalu ubránit?
Nejúčinnějším nástrojem v boji s glaukomem stále zůstává prevence. Dospělým se doporučuje podstoupit komplexní vyšetření zraku minimálně ve čtyřicátém roce života. Běžnou léčbou glaukomu je pravidelné kapání očních kapek, někdy se musí provést i speciální chirurgický zákrok.
Proč je tento typ zákalu tak nebezpečný?
V případě glaukomu, respektive jeho chronické formy, je nebezpečné především to, že probíhá velmi dlouho bez jakýchkoliv varovných příznaků spojených se zhoršením zrakových funkcí. Glaukom ve své klasické formě nebolí, velmi dlouho nezhoršuje vidění, proto musíme pacienty s rizikem tohoto onemocnění cíleně v populaci vyhledávat, abychom mohli glaukom včas diagnostikovat a začít léčit. Jedině tak lze předejít rozvoji nevratných změn.
Lze poškozený zrak vrátit, například operací?
Zatímco slepota způsobovaná šedým zákalem je takzvaně vratná a operací dochází k rychlé rehabilitaci zraku, tak slepota způsobená glaukomovým onemocněním je nevratná. Někdy složitá léčba vede alespoň ke zpomalení postupu změn v zorném poli pacienta. Ve šťastnějších případech dochází k udržení aktuálního stavu čerstvě diagnostikovaného pacienta.