Rusku dochází zásoby. Odborníci řeší Putinovo zdraví. Zděšená je i Čína

Invaze na Ukrajinu se Rusům nedaří. Plány federace údajně počítali s dřívějším obsazením země. Čína zdánlivě podporuje Rusko, minimálně v propagandě.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Invaze Ruska na Ukrajinu nepřestává měnit evropskou geopolitickou mapu. Osud Ukrajiny je závislý na dění na bojišti. Zatímco ostatní země se snaží udržet otěže, aby se situace nevymkla kontrole, popřípadě, aby z toho něco vytěžily pro sebe, napsalo Echo24.

Putin hledá posily

Náznaky posledních dnů ukázaly, že ruská agrese se nevyvíjí podle plánů. Z prvních zpráv se nesla informace, že Vladimir Putin údajně zavřel šéfa zahraniční sekce FSB a jeho zástupce do domácího vězení. Následovala informace o 16 tisících syrských „dobrovolnících“, kteří míří bojovat za Rusko na Ukrajinu. Je evidentní, že Putin hledá posily pro svou válku, kde je to jen možné.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mladí ruští vojáci

Ruský prezident cítí povolání branců za zatím politicky neprůchodný krok. Vojenští analytici však nepřisuzují syrským bojovníkům velký význam. Jejich zkušenosti z boje jsou především proti necvičeným milicím, bez těžkých zbraní. Proti standartní ukrajinské armádě, jež se zatím Rusům úspěšně brání, zřejmě nemají příliš velkou šanci.

Vyvstávají také otázky na Putinovo zdraví. „Netuší se, co s ním je. Nejsou o něm informace. Zdraví Putina však nemá podle mě žádnou spojitost s invazí. My zkrátka neumíme myšlení prezidenta Ruské Federace pochopit. Proto hledáme cesty, jakými jeho chování vysvětlit,“ sdělil Událostem247 psycholog Jan Kulhánek.

Pokrok v diplomatických jednáních

„Není extrémně šílený nebo zlý ve svých přesvědčeních a vnímá svět jako kombinaci spolupráce a konfliktu, stejně to má i s prostředky mezinárodní politiky. Je taky velmi strategický a pragmatický, tak jako mnoho jiných lídrů. Liší se ve svém pohledu na terorismus, v tom je extrémnější a neštítí se krajních řešení,“ cituje Český rozhlas akademičku ze skotského Edinburgu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyjednávání

I mírové rozhovory dosáhly určitého posunu. Podle ruské strany dokonce „významného pokroku“, díky kterému během nejbližších dní strany konfliktu „dosáhnou společného stanoviska“, jak tvrdí ruská strana. To samé říká i ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoljak. „Myslím, že nějakých výsledků dosáhneme doslova v řádu dnů,“ sdělil.

Již z kraje ruské invaze se vedou spory o tom, kolik vojáků na obou stranách padlo. Obě frakce pochopitelně nadhodnocují počty zabitých nepřátel, a naopak udávají nižší míru vlastních ztrát. Následujících 10 dní je rozhodujících. Je to závod a já nevidím dostatečnou naléhavost. Musíme sešlápnout plyn, a to okamžitě,“ citují Novinky bývalého amerického generála Bena Hodgese.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články