V Česku je asi 270 tisíc uprchlíků. Číslo však nemusí být konečné. Hejtmani ubytovávají u soukromníků a v hotelech

Ministerstvo vnitra vydává víza pro uprchlíky. Vláda jedná s hejtmany krajů o přerozdělování uprchlíků. Situace je podle ministra Rakušana vážná.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle ministerstva vnitra bylo od počátku konfliktu uděleno 200 tisíc víz ukrajinským uprchlíkům. Ministr resortu přiznal, že Česko bude brzy na hranici svých možností, během kterých je schopno garantovat běžencům základní komfort. Pro zvládnutí náporu uprchlíků bude vláda žádat prodloužení nouzového stavu, napsal server iDNES.

Až 250 tisíc uprchlíků

 „Evropa se zaplňuje. Posilujeme spoje do Německa a Rakouska, vysíláme info přes ukrajinského velvyslance v Praze Jevhena Perebyjnise, že situace u nás už je vážná a nově příchozí nedostanou dostatečný komfort,“ uvedl šéf resortu vnitra.

Podle Rakušana existují krizové scénáře pro přijetí až 250 tisíc běženců, které vznikly před sedmi lety na výzvu NATO. Rakušan však upozornil, že v zemi je v současnosti asi 270 tisíc běženců, což navíc nemusí být konečné číslo.

Ministr taktéž zmínil, že ve spolupráci s hejtmany dochází k vnitrostátnímu přerozdělování uprchlíků do různých krajů. Dodal také, že vláda apeluje na nově příchozí, aby nemířili do Prahy, ale do ostatních krajů. „Není to tak, že by se v Praze nežilo dobře, ale maminka s dětmi má na výběr, jestli bude žít v Praze v tělocvičně, nebo v kraji na ubytovně. Samozřejmě, že si vybere kvůli dětem ubytovnu,“ doplnil.

Měsíční příspěvek až 12 tisíc korun

Například v Kraji Vysočina se podle tamního hejtmana Vítězslava Schreka odbavilo skrze KACPU již tisíce lidí. „Od začátku konfliktu je to určitě více než šest tisíc lidí. U těch prvních pěti tisíc lidí, jsme nezařizovali žádné ubytování, protože většinou směřovali k rodině či známým. V tuto chvíli začínáme ubytovávat u soukromých ubytovatelů. Máme také seznamy privátních poskytovatelů hotelů a v neposlední řadě využíváme i některé státní zařízení,“ sdělil Událostem247.

iZdroj fotografie: S vědomím Vítězslava Schreka / Facebook
Vítězslav Schrek

Vláda také jednala o solidárních příspěvcích na ubytovanou osobu. Lidé, kteří ubytovávají ukrajinské běžence by mohli od státu dostávat příspěvek ve výši 3000 korun měsíčně. Nejvýš by stát podle dosavadních návrhů na domácnost poskytoval 9000 korun měsíčně, avšak Rakušan nevyloučil navýšení této částky.

„Umím si představit, že se ještě ve středu na vládě můžeme rozhodnout, že strop by mohl být například 12000 korun. Ještě o tom budeme jednat,“ citovala Česká televize ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku s tím, že sám by se klonil k vyšší částce, než byl dosavadní návrh.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články