Magistrát hlavního města tlačí na vládu a EU kvůli podpoře na ubytování uprchlíků. Ti teď bydlí také v bytě po Schillerové a v areálech Sněmovny

Vedení Prahy hledá pomoc při řešení uprchlické krize. Stát by měl pomoci s příspěvky na ubytování a s nalezením volných prostor. Zapojit by se měla i EU.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kongresového centra Praha / Facebook
                   

Vedení hlavního města bude po státu chtít, aby zavedl příspěvek domácnostem za ubytování ukrajinských uprchlíků. Bydlení ve stanech, tělocvičnách či ubytovnách je pouze dočasné a z nouze. Městské části nabízejí magistrátu něco přes 500 míst pro nouzové ubytování. Město žádá EU, aby státům blízko Ukrajiny (Česko, Slovensko, Polsko) poskytla pomoc, napsaly České noviny.

KACPU ubytuje stovky lidí denně

Celkově se v pražském asistenčním centru od začátku války odbavilo přes 33 000 osob. Město denně zprostředkuje ubytování pro asi 200-250 lidí. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (STAN) tzv. KACPU pracuje ze všech sil. „V kongresovém centru se v pondělí odbavilo 2945 osob, ubytování bylo zajištěno pro 323 osob, z toho 88 v režimu nouzového ubytování,“ sdělil pro Události247.

„Z mého pohledu je naprosto klíčové, aby to (peníze pro majitele nemovitostí, pozn.redakce) bylo jasně stanoveno co nejdříve, protože to je ta hlavní cesta, kterou by se to mělo ubírat. Já pevně doufám, že vláda stanoví takovou částku, která bude dostatečně motivační, aby co nejvíce lidí bylo v takovém ubytování,“ uvedl primátor Prahy. Ubytování za 180 korun, což proplácí stát, za dospělého na noc, už v hlavním městě podle něj sehnat nelze.

Praha začala kvůli nízkým kapacitám ubytovávat uprchlíky v tělocvičnách, kulturních sálech, ale také v prostorách hasičských zbrojnic. Nyní máme nabídku dalších přibližně 520 míst. Což jednoduchým výpočtem znamená, že za tři dny budeme mít i tuto kapacitu plnou,“ sdělil Hřibův náměstek Petr Hlubeček (STAN). Magistrát proto žádá radnice, aby našly další místa pro uprchlíky. V tělocvičnách je asi 200 lidí.

Blíží se bod zlomu

„Byty Ministerstva pro místní rozvoj v centru Prahy, ve kterých dříve bydlely ministryně Schillerová a Dostálová, pomohou ženám a dětem utíkajícím před válkou,“ citoval iDNES Ivana Bartoše (Piráti).

Hlubeček také tvrdí, že by stát měl zrevidovat své volné stavby, například armádní budovy. V jejím majetku jsou objekty vybaveny nutným sociálním a kuchyňským zázemím. Pokud se podle Hlubečka nepodaří velmi rychle ubytování najít, hrozí, že lidé budou nocovat venku na chodnících. „Ten bod zlomu se skutečně blíží. Narazíme do té zdi buď za dva za tři dny, nebo dva tři týdny,“ avizoval náměstek.

Město v současnosti řeší hlavně financování ubytování uprchlíků. Se státem by se do něj podle magistrátu Prahy měla zapojit také Evropská Unie. „Už minulý týden jsme spolu s dalšími primátory paktu svobodných měst (Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť) požádali paní předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou o financování uprchlické krize ze stávajících i budoucích dotačních programů EU. Pro Prahu jsou nyní prioritní finance, aby se situace dala řešit systematicky,“ řekl Hřib.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články