Podle místopředsedy Rady bezpečnosti Dmitrije Medveděva jsou čtyři případy, ve kterých Rusko použije své jaderné zbraně. U jednoho je Západ obzvlášť na pozoru.
Rusko patří mezi jaderné velmoci, a proto možné použití jaderných zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině vzbuzuje obavy. Jak informuje server TN, bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv popsal čtyři scénáře, ve kterých by k tomu mohlo dojít. „První možnost by nastala v případě, že by Rusko bylo zasaženo raketou s jadernou hlavicí,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti.
Může jít o ochranu Donbasu
Jako další možnost označil Medveděv případ, kdy by byly jaderné zbraně použity, buď přímo proti Rusku nebo některému z jeho spojenců. „Třetí případ zahrnuje útok na kritickou infrastrukturu, který by mohl paralyzovat naše jaderné odstrašování,“ pokračoval předseda vládnou strany Jednotné Rusko. Největší obavy vzbuzuje poslední případ, za jakých okolností by Rusko použilo jaderné zbraně.
Podle Medveděva jde o situaci, kdy by došlo k agresi vůči Rusku nebo jeho spojencům a tím by nastalo ohrožení existence Ruské federace. „A to i bez použití jaderných zbraní,“ dodal bývalý šéf Kremlu. Takové prohlášení vyvolává neklid v souvislosti se separatistickými republikami na východě Ukrajině. Před invazí na Ukrajinu Rusko uznalo nezávislost Doněcku a Luhansku a uzavřelo s nimi spojeneckou smlouvu.
Ruský jaderný arzenál
Z Medveděvova prohlášení tak lze usuzovat, že v případě ovládnutí Donbasu ukrajinskou armádou, může Moskva zvažovat jadernou odvetu. Jak informuje server Novinky, Rusko disponuje nejen jadernými zbraněmi strategického charakteru, jakými jsou mezikontinentální balistické rakety s jadernými hlavicemi nebo balistické rakety vypouštěné z ponorek, ale také menší taktické jaderné zbraně. I ty dokážou zničit celé město a zamořit rozsáhlou oblast.
Putin navíc uvedl ruské jaderné síly do zvýšené pohotovosti už 27. února. Použití jaderných zbraní nevyloučil ani mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle něj by k tomu došlo v případě ohrožení existence Ruska. To potvrdil nedávno také vysoce postavený diplomat z ruské mise při OSN Dmitrij Poljanskij, podle kterého si Rusko vyhrazuje právo použít jaderné zbraně, „pokud ho NATO vyprovokuje“.