Česko by se podle usnesení dolní komory mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení zločinů na Ukrajině.
Sněmovna současně vyzvala k opatřením, která povedou k surovinové nezávislosti Česka a celé Evropské unie na Rusku. Jak píše Echo24, usnesení podpořilo všech 153 přítomných poslanců. Česká republika se také bude zasazovat o to, aby viníci stanuli před mezinárodním soudním tribunálem, který bude pachatele těchto činů soudit.
Označení válečný zločin odpovídá realitě
Na začátku jednání Sněmovny poslanci projednávali aktuální vývoj války na Ukrajině a ruské vraždění civilistů ve městě Buča označili za válečný zločin. „Masové popravy, brutální mučení, znásilňování a týrání neozbrojených civilistů. Jasným záměrem ruské armády bylo pozabíjet co nejvíce civilistů,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Ministr je přesvědčen o tom, že se pachatelé z těchto zločinů budou po ukončení konfliktu zodpovídat. „Dnešní Rusko už je stalinistický režim,“ doplnil.
Podle analytika Michala Lebdušky odpovídá označení „válečný zločin“ skutečné realitě. „Je to naprosto realistické označení toho, co se tam dělo. Symbolicky tak pojmenováváme, co se děje, což jsme v minulosti nedělali. Je to jakési připravování půdy pro možnost diskuse nějakého opětovného zpřísnění sankcí a dalších dopadů na Rusko,“ uvedl pro Události247.
Měl by vzniknout tribunál
Poslanci se shodli na tom, že by měl vzniknout mezinárodní tribunál, který by masakr vyšetřil. „Budu pro to hlasovat, jenom mě mrzí, že i z takového usnesení, které by mělo spojovat, koalice dělá politiku, protože naší předsedkyni to poslali 20 minut před zahájením,“ podotkl si poslanec Patrik Nacher. Jak píše TN, schválením tohoto usnesení dojde k posílení mandátu vlády České republiky v dalších jednáních s ostatními spojenci.
Sněmovna vyzvala k prosazování dalších protiruských sankcí a k jejich stupňování, dále k zamezení aktivit ruských tajných služeb v Česku a v Evropské unii. Chce i prošetření původu peněz, za které ruští občané nakoupili v Česku nemovitosti a další aktiva. Poslanci také vyslovili podporu Moldavska a Gruzie i těch Rusů a Bělorusů, kteří se postavili proti válce Kremlu. Kroky k surovinové nezávislosti na Rusku dolní komora zdůvodnila tím, aby Rusko nemohlo využít příjmy z prodeje ropy nebo k financování další vojenské agrese.