,,Riziko přenosu tuberkulózy se kvůli Ukrajincům nezvýší,“ říká doktor Wallenfels

Podle odhadů WHO má Ukrajina čtvrtý nejvyšší výskyt tuberkulózy v Evropě. Může se teď nákaza rychleji šířit i v České republice?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zeptali jsme se MUDr. Jiřího Wallenfelse, který je vedoucím Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou FN Bulovka, jaký dopad může mít současná vlna ukrajinských migrantů na situaci v České republice.

Lidé se obávají, že příliv uprchlíků z Ukrajiny může znamenat i vyšší výskyt tuberkulózy. Může k tomu dojít?

Ukrajina je z hlediska incidence výskytu tuberkulózy rozhodně rizikovou zemí. Na druhou stranu, incidence uprchlíků, mezi nimiž jsou zejména ženy a děti, by mohla být nižší, než na celé Ukrajině. Nemyslím si proto, že by se nějak mělo zvýšit riziko přenosu tuberkulózy na běžné občany České republiky.

Připravují se nějaká opatření, která by měla rozšíření tuberkulózy eliminovat?

Je otázkou, kolik uprchlíků tady ještě přijde a jak dlouho bude všechno trvat. Připravuje se stanovisko, podle něhož by se děti z Ukrajiny, které utekly před válkou, před nástupem do škol a školek podrobily prohlídce. Její součásti by byl i rentgen hrudníku, abychom tuberkulózu případně včas zachytili a mohli ji léčit. Týkalo by se to také dospělých před nástupem do práce. Stejně tak probíhají jednání o navýšení zásob vakcín a léků.

Měli by mít u nás utečenci z Ukrajiny možnost očkování proti tuberkulóze?

Vakcinace má význam jen u nejmenších dětí do jednoho roku. Pokud takovéto děti nebyly očkovány na Ukrajině, tak u nás by očkované být měly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci na Ukrajině

Podle jakých příznaků můžeme tuberkulózu odhalit?

Nejčastěji je to dlouhý kašel, únava, bolest na hrudi, pocení nebo úbytek tělesné hmotnosti. Žádný z příznaků však není specifický jen pro tuberkulózu. Někdy může probíhat nenápadně a dost dlouho, než se tuberkulóza diagnostikuje.

Jak se tuberkulóza přenáší? Co je nutné k tomu, aby se někdo nakazil?

Jedná se o vzdušnou nákazu. Nakažlivost je však mnohem nižší, než třeba u covidu. Aby se někdo nakazil, je třeba být s nakaženým jedincem alespoň osm hodin v intenzivním kontaktu a v uzavřené místnosti. Takže pokud někoho potkáte třeba v tramvaji, tak to k nákaze nestačí. Nakazit se mohou nejbližší, rodina nebo příbuzní, ale ne lidé po letmém kontaktu.

Znamená nákaza tuberkulózou současně i onemocnění touto nemocí?

Je to důležité rozlišovat. To, že se nakazíte, ještě totiž neznamená, že jste nemocný. Jen zhruba u deseti procent nakažených se rozvine aktivní tuberkulóza, která se nejčastěji projeví v prvním nebo druhém roce po nákaze, někdy ale klidně i o desítky let později. Zbylých devadesát procent zůstane nakažených a nikdy neonemocní.

iZdroj fotografie: Se souhlasem doktora Wallenfelse
Jiří Wallenfels

Pro koho je tuberkulóza nebezpečná?

Zejména pro lidi s podlomenou imunitou. Taky pro lidi, kteří nedodržují léčbu. Nebezpečná může být i pro ty, kteří mají jiná onemocnění.

Je po onemocnění tuberkulózou stále nutná hospitalizace?

Na západ od nás povinná hospitalizace není. Pokud lidé dodržují léčbu, tak se mohou léčit doma. U nás je ale hospitalizace povinná, v počátcích léčby se jedná zhruba o dva měsíce. Další čtyři měsíce je pak léčba ambulantní.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s kašlem

Uvažuje se o obnovení povinného očkování?

U českých dětí se určitě neobnoví a povinné zůstane jen pro děti s vybranými indikacemi, například pro děti ze zemí, kde je tuberkulóza rozšířenější. U ostatních dětí to však nedává smysl, jelikož výhody očkování proti tuberkulóze nepřevažují nad negativy. Dokud se plošně očkovalo, tak očkování proti tuberkulóze bylo zodpovědné za více než 90 procent všech nežádoucích účinků po očkování. I proto se plošná vakcinace zrušila.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články