Peking na zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval západní země, aby přestaly úplně dodávat Ukrajině zbraně a další vojenský materiál.
Peking podle serveru TN chce, aby Západ nepokračoval v uvalování dalších sankcí proti Moskvě. Podle čínské diplomacie to namísto řešení vede k eskalaci rusko-ukrajinského konfliktu, informuje dále TN. Mezinárodní společenství má podle Číny spolupracovat na tom, aby Kyjev a Moskva opět pokračovaly v mírových jednáních, píše TN.
Peking zůstane nestranný
„Odstraněním sexuálních útoků a obchodování s bílým masem během tohoto konfliktu naše úsilí nekončí. Jedině klidem zbraní a obnovením míru můžeme předejít traumatům žen a dětí. Mezinárodní komunita by se měla zasadit o to, aby se Rusko a Ukrajina vrátily k jednacímu stolu,“ cituje TN čínského zástupce v Radě bezpečnosti OSN Dai Binga, s vyjádřením přišel portál Republic World. Peking dodávky zbraní, které Západ posílá armádě na Ukrajinu, dlouhodobě odsuzuje.
Pekingu vadí také protiruské sankce. „Zásobování zbraněmi nebo uvalování sankcí ten problém nevyřeší, povede jen k eskalaci a rozšiřování konfliktu. Lidé na Ukrajině a v dalších rozvojových zemích nemají žádný důvod k tomu, aby platili za geopolitické soupeření,“ cituje TN čínského představitele, který vystoupil na bezpečnostní radě. Čínský ministr zahraničí Wang I po schůzce s kazachstánským prezidentem Tokajevem podle TASS uvedl, že Peking se v konfliktu nepřidá na stranu Ukrajiny ani Ruska.
Čína si podobná tvrzení může dovolit
„Mě tento krok Číny nepřekvapuje,“ řekl Událostem247 bezpečnostní expert Andor Šándor. „Je totiž v pozici, kdy může říct nahlas věci, které si myslí víc států. Dodávky zbraní a konflikt se prodlužují. Ukrajinci vzbuzují pocit, že mohou vyhrát, a to přitom nemohou. Další prodlužování může vést k rozsáhlému konfliktu s nedozírnými následky, které si začneme užívat až příští rok. Čína nemá zájem na vojenském řešení, které by mohlo do toho vtahovat USA, protože čínská a americká ekonomika jsou velmi provázané,“ doplnil expert pro Události247.
Někteří obyvatelé Tchaj-wanu se kvůli válce na Ukrajině bojí, že zatímco se pozornost Západu upíná směrem k východní Evropě, mohla by Čína přistoupit k podobnému rozhodnutí jako Rusko a ostrov, na který si dělá územní nárok, napadnout. Informuje o tom iDnes. Stále více Tchajwanců proto podle iDnes začalo navštěvovat lekce střelby, aby mohli v případě útoku přispět k obraně své vlasti. Tchaj-wan sice zvýšil úroveň pohotovosti, ale zatím ze strany Pekingu nezaznamenal neobvyklou vojenskou aktivitu, píše iDnes.