Česko dostalo v minulosti status montovny a zatím se nic nezměnilo. Klíčovým partnerem je i nadále sousední Německo.
Německo je pro tuzemskou ekonomiku klíčové. Potvrzují to také zprávy o tom, že pokud německá ekonomika poklesne, bude to mít přímý dopad také na tu českou. Nejde o nic překvapivého při pohledu na čísla. Jak píše server Businessinfo, v lednu dosáhl export do Německa hodnoty 105,4 miliardy korun. Celkově se západní soused na českém vývozu podílí více než z třetiny. Překvapením není ani položka, která je z hlediska podílu na exportu nejvýznamnější. Jde o motorová vozidla.
Montovací byznysmodel
U české ekonomiky je důležité připomenout, že většina firem nemá konečný výrobek, ale dodává jen levné komponenty do zahraničí, jak připomíná server Ekonom. Hotové výrobky tvoří český export jen z 11 procent, a tak tuzemsku nadále zůstává status montovny. Jak dále uvádí server Ekonom, většina českých firem jsou jen subdodavatelé pro zahraniční firmy, z nichž velká část pochází například z Německa. Produkt se tak v Česku vyrobí a následně je prodán mateřské společnosti v zahraničí, která jej dále distribuuje, doplňuje server Ekonom.
Jak píše web ČT24, premiér Petr Fiala se ve svém projevu na výroční akci Východního výboru německého hospodářství (OA) vyslovil pro prohloubení spolupráce obou zemí. A to díky zpřetrhání vazeb na Rusko kvůli válce na Ukrajině. „Pro německé firmy se nabízí větší obchodní spolupráce s regionem střední a východní Evropy, a pokud můžu mluvit za sebe, doporučuji Českou republiku,“ uvedl Fiala, který citovala ČT24. Spojení obou zemí se neprohloubí jen v ekonomice. Česko se chce spojit s Německem i z hlediska energií.
Přes Německo ropa i plyn
Podle českého předsedy vlády by tuzemsko rádo získalo podíl na terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Německu, Polsku nebo Nizozemsku, píše dále ČT24. Přes Německo bude také do Česka proudit více ropy. Fiala označil za klíčové navýšení kapacity Transalpinského ropovodu vedoucího z italského Terstu do Německa a Rakouska. Evropské státy se musí v budoucnu obejít bez ropy z Ruska kvůli ropnému embargu, které schválila Evropská unie. Česko na rozdíl od Německa je na něm více závislé, a proto dostalo výjimku společně, dodává ČT24.
EU musí přestat ropu z Ruska odebírat do konce roku. Naopak v otázce plynu je obzvlášť Německo vůči Moskvě velmi shovívavé. V posledních letech se země soustřeďovala na ruský plyn a nyní je za to terčem kritiky. Dopady to má i na Česko. Jak uvedl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček pro Českou televizi, čím je Německo na ruském plynu závislejší, tím se na něm stává závislejší Česko. „Naše společnosti nenakupují plyn z Ruska, ale od velkoobchodníků nebo z burzy, v drtivé většině je to z Německa,“ vysvětlil pro ČT24.