Po skončení pandemického útlumu trhy na krátký čas ožily. S počátkem ruské agrese na Ukrajině přišel zvrat.
Globální hospodářský cyklus je ve fázi útlumu, a právě to způsobilo razantní pokles cen průmyslových kovů na světových trzích, zjistil server iDNES. Aktuálně dle iDNES dochází ke zpomalení průmyslové aktivity napříč všemi hlavními ekonomikami, včetně Číny. Společně s poklesem hrubého domácího produktu (HDP) klesá i průmyslová výroba, která kovy využívá. Měď je momentálně na šestnáctiměsíčním minimu, dolů jdou i měď a zinek, píše dále server iDNES.
Za kilo železa dostanete polovinu
„Sběrny papíru i kovů prožívají zajímavé období: Jako na houpačce,“ všímá si téhož problému server TN. Server připomíná, že v období těsně po pandemii ceny rostly a znovu se vyplatilo papír nebo železo do sběrny prodávat. „Ještě na začátku roku bylo možné prodat kilo železa do sběrny za 8 korun, teď je cena poloviční. A během prázdnin zřejmě klesne na historické minimum, podle odhadů může spadnout na dvě koruny za kilogram,“ píše se dále na TN.
„Tyto průmyslové komodity fungují jako lakmusový papírek toho, co si trh myslí o ekonomické výkonnosti v nejbližší budoucnosti,“ vysvětluje pro Události247 ekonom Vít Hradil z investiční společnosti CYRRUS. „A teď se očekává útlum, což tlačí ceny dolů. Opačným směrem ovšem působí v dodavatelských řetězcích postpandemický efekt. Reakce na návrat k normálnímu fungování oběhu zboží, po dlouhém období, kdy nebylo možno nic nikam dodávat,“ říká ekonom pro Události247.
O budoucnosti světových trhů rozhodne další průběh rusko-ukrajinského konfliktu
Vít Hradil dále pro Události247 uvedl, že veškeré prognózy dalšího vývoje na trhu průmyslových kovů závisí na vývoji války na Ukrajině. „Když budeme reálně předpokládat, že třeba za rok už žádná žhavá fáze konfliktu probíhat nebude (ani geopolitické rozepře mezi Západem a Ruskem), měli bychom se zhruba v té době vrátit tam, kde jsme byli před pandemií. Dokonce možná o trochu níž, protože globální ekonomika bohužel míří k ochlazování,“ zamýšlí se pro Události247 Hradil.
„Právě dnes na naší poradě zaznělo, že výkupní ceny kovů jdou dolů,“ potvrzuje pro Události247 Vladimíra Karasová z podniku odpadového hospodářství OZO Ostrava. „V prvních týdnech války na Ukrajině ceny šrotu vyletěly prudce nahoru, jak se výrobci chtěli předzásobit pro případ, že nebudou moci počítat se zdroji železné rudy z východu. Teď už je jasně znatelný pohyb zpět, zpracovatelé si zřejmě našli jiné zdroje suroviny,“ dodává pro Události247 její kolega Jiří Pitron.