Litva je už energeticky nezávislá na Rusku. Kvůli špatným vztahům se ale obává invaze

Litva se stala první zemí Evropské unie, která se úplně odpojila od ruského plynu. Tamní vládě se povedlo dosáhnout stoprocentní energetické nezávislosti na Rusku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zemi se podařilo podle serveru Novinky od ruských energií odstřihnout v neděli 22. května. Ministr energetiky Dainius Kreivys tehdy uvedl, že není možné nadále financovat ruskou válku na Ukrajině. Ruský rozpočet kvůli sankcím nyní spoléhal právě na prodej elektřiny a fosilních paliv výrazně více než minulý rok, informují dále Novinky.

Bez ruské elektřiny je i Finsko

Server Novinky dodává, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou kvůli blokádě převozů některého zboží z federace přes litevské území na bodu mrazu, Litevci proto mají obavy z možného ruského vpádu. Jak píše ČT24, do litevského přístavu Klajpeda vozí tankery zkapalněný plyn, který se v terminálech mění do původního skupenství. Země LNG terminál vybudovala už před sedmi lety. Díky tomu dosáhla nezávislosti na dodávkách z Ruska, doplňuje ČT24. 

iZdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
Označení ruské techniky

Analytik Janis Kluge z německého Institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky upozornil, že s poklesem ruské ekonomiky roste význam ropy a plynu pro tamní státní rozpočet. „Příjmy z energetiky nyní tvoří 63 procent federálních příjmů, zatímco v dubnu 2021 to bylo 40 procent,” citují Klugeho Novinky. Mluvčí ruské společnosti podle Novinek vysvětlil konec obchodování rizikem, že nebude možné za ruskou elektřinu zaplatit. Dříve ohlásilo ukončení dovozu ruské elektřiny také Finsko, připomínají České noviny.

Ekonomická válka proti Rusku

Je zřejmé, že Rusko používá jak energetické, tak zemědělské komodity k prosazování svých vlastních válečných cílů,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Zvláště země, které jsou závislé na odběru ruských energetických komodit, se mohou dostávat do problémů, protože v případě odstřižení od energií začne kolabovat ekonomika, firmy nebudou mít zdroje k tomu, aby mohly vyrábět a ekonomika se dostává do podobného útlumu, jako třeba v době pandemie covidu. Dostáváme se do ekonomické války proti Rusku,“ dokončil ekonom pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sankce na Rusko

ČT24 připomíná, že nejen kvůli odstřižení se od energetické sítě panují mezi zeměmi napjaté vztahy. Litva zakázala převoz některého zboží z Kaliningradské oblasti dále do Ruské federace. Jde o zboží, na které dopadají sankce Evropské unie. Sankce se mají dále rozšířit na luxusní zboží, alkohol nebo uhlí, píše ČT24. Konflikt, který provází i kybernetické útoky na státní instituce baltské země, tak bude podle ČT24 zřejmě dál gradovat. Litevci se proto dle ČT24 obávají možného napadení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články