Zemědělci vyhodnocují důsledky přívalových dešťů a krupobití. Nyní je čeká suchý a horký vrchol léta

Pokud vyjdou předpovědi suchého a teplého počasí, očekávají zemědělci průměrnou úrodu obilí. Podzimní ceny ovlivní situace na Ukrajině i situace na světových trzích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V důsledku teplého a suchého počasí začaly letos žně na některých místech o několik týdnů dříve, informoval Deník. To platí například pro Plzeňsko. První fůru do štichovického družstva přivezl zemědělec už 27. června, píše dále Deník. Loni zde přitom poprvé sklízeli až v polovině července, píše dále Deník. Vše teď podle Deníku závisí na tom, jaké bude léto dál. Například ječmen ozimý, který se momentálně sklízí, je v některých částech země kvůli nedostatku vody v jarních měsících méně kvalitní. Podle Zemědělského týdeníku je k dnešnímu dni v Česku sklizeno 3,6 % osetých ploch obilovin.

Škody po bouřkách nebudu letos zásadní

Haná patří mezi oblasti, v nichž zemědělce hned zkraje léta zaskočily přívalové lijáky s krupobitím. Devastovaly ve velkém jak obilné lány, tak i plochy osázené zeleninou. Ladislav Kašpar, velkopěstitel zeleniny z Těšetic-Vojnic na Olomoucku, pro Události247 popsal zaskočení, které při pohledu na spoušť způsobenou živly spolu se sousedy zažil. „Těch pár dní, než jsem viděl, že se to začíná vzpamatovávat, bylo pro mě opravdu hrozných. Ale snad budou jen o něco opožděné,“ uvedl Kašpar pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Obilí

Štěstím podle zemědělce bylo, že úder postihl rostliny v době jejich aktivního růstu. „Stihly se vzpamatovat a rostly dál. Jen to u nich posílí pud sebezáchovy, takže ještě zrychlí a pustí nové listy. Škody nebudou nijak zásadní,“ bilancuje pro Události247 zemědělec Kašpar. Dodává, že v příštích dnech by jej potěšilo suché a teplé počasí, aby zrno nechytalo ve velkém plísně, jako tomu bylo loni, kdy propršela většina srpna.

Vrchol léta bude horký a suchý

Druhá polovina července by měla být rozhodně sušší a teplejší, než ta první, což je pro zemědělce určitě dobře. Chtějí spíš sucho, aby kombajny mohly vyjet na obilí, aby se nebořily. A samozřejmě potřebují taky, aby zrno bylo suché. Svatá Markéta letos své pranostice dostojí: začátek příštího týdne přinese extrémně vysoké teploty, až přes 35° C . Pak i dále budou panovat tropické třicítky, ovšem provázené bouřkami,“ popisuje meteoroložka Dagmar Honsová perspektivy zemědělců na dotaz Událostí247.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chleba

Mluvčí Zemědělského svazu ČR (ZS) Vladimír Pícha Událostem247 řekl, že pokud bude v druhé půli měsíce dostatečné teplo a vyhnou-li se Česku další ničivé živly, trvá dosavadní střízlivý odhad letošní produkce obilovin, a to zhruba o 1% méně než loni. „Ceny obilí ovšem ještě ovlivní to, jak se podaří uvolnit Ukrajinu a jaká sklizeň bude v jiných částech světa. Například ve Francii je neúroda kvůli suchu. Naopak Jižní Amerika nebo Austrálie hlásí rekordní sklizně,“ dodal Pícha pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články