Nebezpečné nemoci se šíří světem. V Africe umírají lidé, v Evropě zase podlehla stovka krav

Tanzánii trápí záhadná nemoc, kterou se nakazilo minimálně třináct lidí. Tři osoby onemocnění podlehly. Příznaky připomínají ebolu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server TN, o záhadné nemoci, která se objevila v africké Tanzánii, informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Úřady přiznávají, že netuší s jakým onemocněním se potýkají. Laboratorní testy vyloučily ebolu, virus Marburg i covid-19. Státní instituce se snaží další šíření nemoci zastavit vypátráním lidí s příznaky a jejich izolací. Odborníci totiž ani netuší, jak moc je onemocnění infekční, ani to jakým způsobem dochází k přenosu.

Příznakem je krvácivá horečka

Dosud bylo v Tanzánii potvrzeno 13 případů, z nich tři skončily smrtí, jak píše server TN. Dobrou zprávou zároveň je, že dva pacienti se zcela uzdravili a byli propuštěni z izolace domů. Přesto jde o velmi závažné onemocnění. Záhadná nemoc se projevuje horečkou, krvácením z nosu, bolestí hlavy a celkovou únavou. Jak dále web TN připomíná, nemoci provázené krvácivou horečkou jsou skupinou infekčních onemocnění způsobených viry vyskytujícími se hlavně v tropických oblastech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Horečka

Jak píše web TN, většinou tyto epidemie postihují relativně malou geografickou oblast. Podle prezidentky Tanzánie Samie Hassanové způsobuje šíření nové nemoci rostoucí interakce mezi lidmi a divokými zvířaty, ke které dochází v důsledku ničení životního prostředí. Zřejmě po kontaktu se zvířaty onemocnělo také šest lidí v Chorvatsku na kožní antrax. Mezi nakaženými jsou také dvě děti, jak píše server Deník.

Chorvatsko je v pozoru

„Všichni včas dostali antibiotickou léčbu a vše je pod dohledem,“ oznámil ředitel chorvatského zdravotního úřadu Inoslav Brkić. Na antrax na severovýchodě země v chráněné krajinné oblasti Lonjsko uhynulo přes sto krav. Podle Brkiće jde o největší epidemii tohoto onemocnění v oblasti. Jak připomíná server Deník, antrax způsobují bakteriální spory přítomné v půdě. Aktivovány mohou být silným deštěm, povodní nebo naopak suchem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Krávy

Nákaza může způsobit ve velmi krátké době smrt velkého počtu zvířat. Na člověka jde onemocnění přenést zřídka a nikdy není možná nákaza z člověka na člověka. Drtivou většinu případů sněti slezinné, čímž antrax je, u lidí způsobuje kontakt kůže s nakaženými zvířaty. Léčit nemoc je možné antibiotiky. Riziko úmrtí ale hrozí v případě zanedbání léčby, uvádí server Deník.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články