Ministr Válek: Ukrajinští uprchlíci dotují de facto péči českých státních pojištěnců

Ministr zdravotnictví zpochybňuje, že by Česko doplácelo za ukrajinské běžence a jejich péči. Podle Válka do systému víc přispějí, než utratí.

i Zdroj fotografie: S vědomím Vlastimila Válka / Facebook
                   

Jak připomíná server Blesk, v Česku dostalo dočasnou ochranu od začátku války na Ukrajině už téměř 400 tisíc uprchlíků. Odhady mluví o tom, že v zemi z tohoto počtu zůstalo jen zhruba 300 tisíc běženců. Všichni mají v Česku nárok na ubytování, měsíční příspěvek ve výši 5 tisíc korun a také na zdravotní péči. Je tak pochopitelné, že 300 tisíc nových pacientů se nějakým způsobem na českém zdravotním systému podepíše. Někteří občané mají dokonce pocit, že na běžence doplácí, doplňuje Blesk.

Silná obhajoba běženců

Šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) takovou informaci v rozhovoru pro Blesk označil za lež. „Žádný občan nedoplácí na péči za ukrajinské uprchlíky,“ uvedl Válek. Ministr zdravotnictví naopak zastává názor, že ukrajinští uprchlíci ve zdravotním systému představují určité výhody. „Ve chvíli, kdy jsou zaměstnanci – a vezměte si, že z nich je už dneska třetina zaměstnanci – tak platí větší pojištění než státní pojištěnci. To znamená, že de facto dotují péči českých státních pojištěnců,“ vysvětlil pro Blesk svůj pohled Válek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Uprchlíci

Blesk dále informuje, že podle Válka uprchlíci za pojištění platí více, než pak u doktora utratí. Podle ministra tato rovnice platí i v případě, že za běžence hradí pojištění stát. Tedy, když se jedná o lidi bez práce, děti nebo seniory. Válek si na svém názoru v rozhovoru pro Blesk trval i přes upozornění, že zákroky a péče mohou stát více, než je do systému posíláno. „Máme data od pojišťoven, je to zhruba poloviční než to, co za ně platí stát nebo co si oni platí sami v rámci pojištění,“ uvedl k čerpání péče ukrajinskými uprchlíky.

Potíže u lékařů

Navíc stát nebude zdravotní pojištění za Ukrajince hradit navždy. Jak uvádí na svých stránkách například Všeobecná zdravotní pojišťovna, přijetím novely zákona označované jako Lex Ukrajina 2 se změnily podmínky pro uprchlíky. Po uplynutí 150 dnů od udělení dočasné ochrany nebudou lidé ve věku 18 až 65 let automaticky zařazeni mezi státní pojištěnce, za které hradí pojištění stát. Vzniká jim tak povinnost doložit, že jsou nadále považování za státní pojištěnce například z důvodu vedení na Úřadu práce, případně, že pojištění za ně hradí zaměstnavatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ordinace

V opačném případě si musí začít hradit zálohy na zdravotní pojištění samy jako osoby bez zdanitelných příjmů. Podle vyjádření VZP se oznamovací povinnost může týkat až 200 tisíc osob. Server Blesk také připomíná, že uprchlíci představují problém i v samotných ordinacích. Někteří lékaři čelí problémům kvůli jazykové bariéře. Někdy je proto třeba tlumočení a administrativa s tím související. Zdravotní pojišťovny ale trable nezohledňují a platí jen za vykázanou péči.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články