Podle údajů Úřadu práce ČR činila v červenci nezaměstnanost 3,3 procenta. Od června došlo ke zvýšení o 0,2 procenta a bez práce je tak přes 240 tisíc lidí.
Jak píše server ČT24, v evidenci úřadů práce bylo na konci července o 9397 více lidí než v červnu. Naopak klesá počet volných pracovních míst, které úřady nabízejí. Na konci sedmého měsíce jich bylo 313 250, což je o 6158 méně než v červnu. Podle Úřadu práce ČR stojí za zvyšováním nezaměstnanosti příchod části absolventů škol na pracovní trh a omezení náboru nových zaměstnanců kvůli celopodnikovým dovoleným. Problém ale může být ještě jinde. Mezi uchazeče o zaměstnání se evidují také ukrajinští uprchlíci.
Problémy budou přibývat
I úřady přiznávají, že to může v dalších měsících způsobit komplikace na trhu práce. „Vývoj v následujících měsících bude záviset na průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny, dopadech energetické krize na zaměstnavatele, trvající vysoké inflaci, kvůli které rostou náklady na výrobu, či aktuální epidemické situace,“ uvedl pro web ČT24 generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Navíc mnoho Ukrajinců se nechalo zaměstnat, a tak mohou chybět postupně pracovní místa, která by mohli obsadit čeští občané. Jak dále píše web ČT24, od vypuknutí války na Ukrajině dostalo v Česku práci více než 97 tisíc Ukrajinců. Někteří už ze zaměstnání odešli, další se vrátili zpět do vlasti, přesto se ke konci července jednalo o téměř 74 tisíc uprchlíků. Jejich počet ale může postupně dále narůstat, protože česká vláda si udržuje stále velmi vlídný postoj vůči běžencům z Ukrajiny.
Vláda se o Čechy nestará dostatečně
Ti mají na pracovním trhu stejné postavení jako čeští občané, navíc dostávají finanční odporu, mají nárok na ubytování a zdarma mají také zdravotní péči. Naopak podpora Čechům od vlády není podle některých dostatečná. Řada lidí přitom čelí problémům spojeným s vysokou inflací. Jak píše ČTK, výrazný růst cen způsobuje, že 81 procent takzvaných nízkopříjmových lidí zažívá zhoršení finanční situace. Z červnového průzkumu Provident financial vyplývá, že jen 16 procent lidí s nízkým příjmem dokáže ze svých výdělků bez problémů zaplatit základní životní potřeby.
Součástí nízkopříjmových domácností je zhruba 1,152 milionu Čechů, píše dále ČTK. Kabinet Petra Fialy se ale zatím k výraznější pomoci nemá. Vláda schválila pouze podporu 5 tisíc korun na dítě, která se vyplácí od srpna a v plánu je také energetický tarif, který by měl domácnostem pomoci s drahými energiemi. Jeho parametry ale zatím nejsou zcela známy. První podpora má přijít na začátku října, jak píše web TN.