Západní státy podporují od začátku války Ukrajinu finančně i vojensky.
Ke konfliktu na Ukrajině se britský ministr obrany Ben Wallace vyjádřil na bezpečnostní konferenci v dánské Kodani, jak píše server Daily Mail. Podle něj ruský prezident Vladimir Putin v okupaci Ukrajiny „pravděpodobně nikdy neuspěje“. Jako důvod zmínil mimo jiné i ztráty, které zaznamenala ruská strana nejen na vojenské technice, ale také v personálu. A to i díky podpoře ukrajinské strany Západem.
Výhra díky podpoře
„Prezident Putin sázel na to, že v srpnu už budeme konfliktem znudění a mezinárodní společenství se začne zabývat něčím jiným. Dnešní stav je ale důkazem opaku,“ cituje Wallacova slova server TN. Podle britského šéfa resortu obrany tak musí západní země v podpoře vytrvat. Odměnou bude ruská prohra. Britové tento týden poslali ukrajinské armádě moderní raketové systémy určené k obraně proti ruskému těžkému dělostřelectvu. Jak píše web TN, dokáží zasáhnout cíle v až 80kilometrové vzdálenosti.
Výrazně pomáhají Ukrajincům v bojích také americké HIMARSy. Díky podpoře Západu moderní technikou tak Ukrajinci dosahují v poslední době mnoha úspěchů v bojích. Zdá se, že na jihu Ukrajiny začal dokonce protiútok. Nasvědčují tomu také exploze na poloostrově Krym, ke kterým se sice Ukrajina nepřihlásila, ale vše poukazuje na to, že za nimi Kyjev stojí. Jak píše web ČT24, serveru Politico to měli potvrdit také dva ukrajinští představitelé.
Válka je ve zlomovém období
Podle jejich informací mají být rozhodujícími měsíci srpen a září, ve kterých se určí konečný výsledek ve válce. Výbuchy na letišti Saky na Krymu tak mohou být důkazem pro Rusy, že „nikde nejsou v bezpečí“, píše web ČT24. Exploze na Ruskem anektovaném poloostrově vyvolala také otázku, jak mohlo dojít k napadení místa, které je vzdálené více než 160 kilometrů od fronty. Jak informuje web ČT24, podle expertů musely být použity řízené střely odpalované ze vzduchu, přestože je ve válce Ukrajina dosud nepoužila.
Podobného zničení ruských letadel by byly schopny také například rakety Neptun ukrajinské výroby, ale ty byly dosud požívané proti velkým válečným lodím, uvádí server ČT24. Právě tyto rakety měly v dubnu potopit také ruský křižník Moskva. V útoku na Krym ale mohly být použity také jiné zbraně, které Ukrajině dodal Západ. Jak připomíná web ČT24, Dánsko v květnu avizovalo, že Ukrajině dodá protilodní střely Harpoon vyvinuté na Západě.