Češi berou v průměru až třikrát méně než Rakušané nebo Němci, přesto mají dražší potraviny. Zahraniční supermarkety navíc zneužívají stávající situace.
Loni byla průměrná mzda v Česku 36 570 korun, jak uvádí server Finance. Některé sousední země jsou na tom přitom výrazně lépe. Podle webu Finance měli Němci průměrný měsíční příjem 108 518 korun a Rakušané 101 906 korun. Už na první pohled tak jde o výrazný rozdíl, který by se dal omluvit výrazně vyššími životními náklady v sousedních zemích. Jenže některé z nich jsou přitom menší než v Česku. Jde například o výdaje za jídlo. Potraviny v obchodech jsou v tuzemsku dražší než například v sousedním Německu.
Nejrychlejší růst ceny u čokolády
Na vině jsou hlavně nadnárodní řetězce, které mají v Česku odlišnou cenovou politiku. „Zvyšují zde ceny mnohem více než u sebe doma. V řadě základních potravin nám ceny rostou nejrychleji v celé Evropské unii. U másla, mouky, mléka…Ceny čokolády se zvyšují třikrát rychleji, než je průměr Evropské unie,“ uvedla ekonomka Jana Matesová pro CNN Prima News. Nejen cena je ale u západních sousedů příznivější. Skutečností také je, že v Německu je možné koupit mnohem kvalitnější produkty, jak Události247 informovaly zde.
V západních zemích například daleko méně používají v potravinách náhražky, naopak je možné najít daleko vyšší podíl masa. Je tak nejvyšší čas, aby Češi přestali tuto praxi tolerovat. Měli by dát jasně najevo, že s cenovou politikou obchodních řetězců nesouhlasí. „Je potřeba, aby lidé bedlivě sledovali, za co utrácí. Aby se nenechali, jako ty pověstné ovečky, holit od těchto vykuků,“ uvedl pro CNN Prima News ekonom Lukáš Kovanda. Obzvlášť, když situace se sama v nejbližších měsících nezlepší.
Cenový strop na potraviny
Podle České národní banky bude země z nejhoršího venku až příští rok, píše dále web CNN Prima News. Až v roce 2024 se pak vrátí situace do stavu před válkou na Ukrajině. Pomoci k tomu, aby si supermarkety nenavyšovaly ceny, než je nezbytně nutné, by ale mohla pomoci vláda. Zaměřit by se měla podle Matesové na zneužívání tržní síly. Podle Kovandy mezi obchodníky dokonce existuje kartelová dohoda, píše web CNN Prima News. Zatím to ale nevypadá, že by v této oblasti vláda Petra Fialy plánovala nějak zasáhnout.
Možností by přitom bylo zastropování cen potravin, což navrhuje například místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Radka Sokolová, informuje web iRozhlas. Další možností, kterou může stát využít je snížení daně z přidané hodnoty na potraviny. Právě DPH je v Česku výrazně vyšší než v okolních zemích. Vládní poslanec Petr Bendl (ODS) ale upozorňuje, že například v Polsku bylo toto opatření časově omezené. Ceny podle něj moc neklesly, navíc o to teď výrazněji stoupnou, píše dále web iRozhlas.