Kolik platí Češi za elektřinu v porovnání s ostatními zeměmi? Je až neslýchané, že s tím Fialova vláda skoro nic nedělá

Ceny za elektrickou energii na burze trhají poslední rok rekordy, což se projevuje i na cenách pro spotřebitele. Nejdražší elektřinu mají v EU Němci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez elektrické energie si už není moderní společnost schopná život představit. Lidé potřebují elektřinu téměř ve všech denních činnostech, a tak každého růst ceny této energie velmi znepokojuje. Nikoho tak nemohla potěšit zpráva z konce srpna, když elektřina prolomila hodnotu tisíc eur za megawatthodinu (MWh), jak informoval server Seznam Zprávy. Rekordní cena byla zaznamenána na německé, francouzské i pražské burze. Při pohledu na konečné ceny pro spotřebitele se nemohou radovat hlavně Němci.

Na první pohled je na tom Česko dobře

Západní sousedé mají nejdražší elektřinu v celé Evropské unii, jak informuje server Finparada. Jedna kilowatthodina tam podle statistik loni stála 0,3193 eur. Velmi vysoké ceny elektřiny mají také Dánové, kde platí za jednu kWh 0,2900 eur, píše dále web Finparada. Česko je naopak v žebříčku ceny elektřiny s 0,1820 eur za 1 kWh až na 12. místě. Na první pohled se tak může zdát, že se české domácnosti mohou radovat z relativně levné elektřiny. Pokud se ale vezme v potaz kupní sílu obyvatelstva, úsměv na tváři hned zmizí.

V tomto porovnání patří Česko jednoznačně ke státům EU, které mají cenu za elektřinu nejvyšší, uvádí web Finparada. V porovnání s Německem s těmito aspekty je elektřina tak v Česku dražší o 37 procent. Zároveň je ale nutné upozornit, že statistika Eurostatu vychází z cen v loňském roce a aktuální situace tak může být trochu odlišná. Loni byla průměrná cena elektřiny 0,1820 eur, což je zhruba 4,60 korun za kWh. Jak uvádí server E15, aktuálně se ceny energií u jednotlivých dodavatelů pohybují od 7,82 koruny do 9,29 koruny za kWh.

Srovnání pomoci v Německu

Dá se tak předpokládat, že lépe na tom Češi vůči Němcům nebudou. Spíše naopak. Domácnosti se proto upínají k zastropování cen energií. Novela zákona má nejvíce chránit ty, kteří mají ve smlouvě ceny odvozené od cen na burzách, informuje web E15. Ušetřit by měl alespoň něco téměř každý. Jak dále píše web E15, například rodina s běžnou spotřebou elektřiny 2000 kWh za rok, využívající společnost Innogy s tarifem Elektřina Garance 36, aktuálně platí zhruba 23 tisíc korun ročně a po zastropování cen bude platit o 6,5 tisíce korun méně.

iZdroj fotografie: S vědomím innogy Česká republika / Facebook
Společnost innogy

Česká vláda přesto reaguje na pomoc občanům pomalu a zdá se, že opatření nebudou dostatečná. V Německu se snaží domácnostem ulevit od vysokých cen energií i jinými slevami týkajícími se třeba veřejné dopravy či daňových úlev. Bez ohledu na výši příjmu dostávají nově také rodiny s dětmi paušálně každý měsíc příspěvek, píše server E15. Zároveň ti, kdo dostávají v sousední zemi příspěvek na bydlení, automaticky dostanou také příspěvek na vytápění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články