Rusko ztrácí všechny své spojence. Zády se pomalu ale jistě začíná otáčet i Peking, který dosud se snažil tvářit neutrálním dojmem.
Čína dosud hrála na obě strany. Nepřistoupila k západním sankcím, aby si proti sobě nepopudila Rusko. Zároveň se vyloženě nepostavila na Putinovu stranu, aby si udržela i dobré vztahy se Západem. Balancování mezi dvěma stranami se ale nedá vydržet dlouho. Obzvlášť, když jedna ze stran dělá neodpustitelné věci. To pak dochází trpělivost i Číně. Poté, co v pondělí ruská armáda zasypala ukrajinská města raketami, se odhodlal Peking k důrazné reakci.
Rusko už nemá spojence
Čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo ke zklidnění situace. „Doufáme, že tato situace bude brzo deeskalovat,“ cituje vyjádření mluvčí resortu Mao Ning web Novinky. Přestože jde o velmi diplomatické vyjádření, je z něj jasně patrné, že jde o pokárání Moskvy ze strany Pekingu. Navíc jde o první vzkaz takového druhu. Překvapivé to ale není, protože Čína má také v ukrajinském průmyslu nezanedbatelné investice ve stovkách milionů dolarů, připomíná web Novinky.
Neodhodlanost Pekingu postavit se za svého ruského spojence už dříve také potvrdila při zasedání Valného shromáždění OSN. Čínský ministr zahraniční Wang I tam uvedl, že jeho země „podporuje veškeré úsilí vedoucí k mírovému řešení ukrajinské krize,, píše server Seznam Zprávy. Peking tak dal jasně najevo, že za jedinou vhodnou cestu považuje mírové rozhovory. Poprvé od začátku války se také na této akci čínský šéf diplomacie setkal se svým ukrajinským protějškem Dmytrem Kulebou.
Ani gratulace k narozeninám
Ten později na sociální síť Twitter uvedl, že Čína potvrdila „respektování svrchovanosti a území celistvosti Ukrajiny a odmítá použití síly jako prostředku k řešení sporů“. Už z toho mohl šéf Kremlu jasně vydedukovat, že se mu před očima jeho spojenec, který ještě v únoru slibovat přátelství „bez limitu“, ztrácí. Dokládá to také jedna skutečnost. Na první pohled může jít o drobnost, ale rozhodně má význam. Jak informoval web TN, ruský prezident slavil nedávno 70. narozeniny a Kreml tak zveřejnil i seznam gratulantů.
Velmi překvapivé bylo, že na něm chyběl čínský prezident Si Ťin-pching. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov sice tvrdil, že Putin od čínské hlavy státu dostal telegram, rozhodně ale tato informace má velkou váhu. Může se tak klidně stát, že Peking si spočítal, že výhodnější pozici mu nabídne spojenectví s Ukrajinou. Nasvědčuje tomu i nedávné prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který uvedl, že se snaží Čínu dostat na svou stranu, jak Uádlosti247 informovaly zde. Budoucnost tak může ještě přinést překvapivé zvraty.