Je už všeobecně známo, že se v Česku prodávají méně kvalitní potraviny než v jiných západních zemích. Potvrzují to i jogurty.
Není jogurt jako jogurt. To v minulosti dokázalo mnoho testů. Zároveň je ale třeba připomenout, že jogurt se může podle legislativy nazývat jen výrobek, který obsahuje živou jogurtovou mikroflóru, a to v přesně definovaném množství. Jak píše web CZ Test, počet mikroorganismů musí být v jogurtu minimálně 10 milionů KTJ/g. Legislativa také dohlíží na to, aby jogurt měl správný název. Například ochuceným jogurtem se může označovat, podle obecného evropského nařízení výrobek, který obsahuje maximální podíl ochucují složky 30 procent.
Lepší jsou na Západě
Pokud je to více, již jde o dezert. Naopak české předpisy nemyslí na to, za jakých podmínek se může například jogurt označovat jako jahodový, konkrétně není stanoveno minimální procento jahodové složky, píše dále web CZ Test. I když jogurt má například jen jedno procent jahod, může být být označen jako jahodový. Přitom i sousední Slovensko má u jahod stanovený minimální podíl 4,5 procenta. U kvality jogurtů hraje roli spousta dalších parametrů.
Jde o počet jogurtových bakterií, obsah sušiny, bílkovin, tuků, sacharidů, cukrů, obsah vápníku a také soli. A právě v tom se liší jednotlivé výrobky. Není to jen značka od značky. Už v minulosti bylo několikrát prokázáno, že na první pohled stejný výrobek v Německu a v Česku ve skutečnosti stejný není. U západních sousedů je často mnohem kvalitnější. I proto je dvojí kvalita potravin v Evropské unii velkým tématem.
Nebezpečný dezert
Podle práva EU a zásad jednotného trhu mají totiž výrobci možnost svůj produkt pro jednotlivé trhy odlišit, ale spotřebitelé nesmí být uváděni v omyl tím, že jim budou tyto odlišné výrobky prezentovány jako stejné. Přesto existuje jen jediná rada, jak se nenechat napálit, a to číst složení. Nejen na kvalitu by si ale Češi měli dávat při nákupu jogurtů pozor. V loňském roce se objevil na českém trhu také mléčný výrobek, který obsahoval rakovinotvorné pesticidy.
Jak informoval web TN, Státní veterinární správa etylenoxid našla v produktu s označením Kunín Pohár mléčný dezert od společností Lactalis. Závadné výrobky proto byly urychleně staženy z prodeje. Mělo jít celkem o 385 tisíc kusů, které prodávaly různé obchody. Jak dále píše web TN, etylenoxid není v EU povolen, ale v některých zemích se používá pro regulaci zrání.