Budou arktické mrazy století? Počasí, které přijde, nebude mít žádné slitování

Nejšpičkovější meteorologové světa zveřejnili předpověď na letošní zimu. Závěr překvapí mnoho lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na předpověď, kterou zveřejnil National Oceanic and Atmospheric Service upozorňuje web Eska. Právě informace z USA z hlediska počasí jsou velmi oblíbené, protože země disponuje nejlepšími měřícími přístroji. Přestože se objevovaly náznaky, že letos přijde opravdu krutá zima, nakonec to zřejmě bude jinak. Podle závěru odborníků by mělo být dokonce tepleji než obvykle, píše dále web Eska. A to během prosince, ledna i února. To je potěšující zpráva hlavně kvůli drahým energií.

Obavy kvůli plynu mohou polevit

Právě kvůli zvyšujícím se cenám plynu se mnoho lidí obávalo zimních měsíců. Strach teď může jít stranou, protože američtí experti se málokdy mýlí. Teploty mají být nadprůměrné a mrazy se na začátku příštího roku očekávají spíše jen na horách. O teplotně mírně nadprůměrné zimě informuje také web Deník. „To ale neznamená, že některé týdny nebudou ve znamení studeného severního proudění a pravého zimního počasí, které přinese sněhovou pokrývku i do nížin,“ vysvětlila pro web Deník meteoroložka Dagmar Honsová.

První sněhové vločky se mají dostavit dokonce už v listopadu, jak vyplývá z předpovědi evropských meteorologických služeb ECMWF. V dalších měsících se ale bílá pokrývka příliš nepředpokládá. Teplejší zima bude v Evropě panovat i podle evropského modelu Kopernikus, jak informuje web Seznam Zprávy. Dobrou zprávou je hlavně výhled na prosinec až únor, kdy mají teploty být výrazně nad normálem. Vrchol topné sezóny by tak nakonec nemusel nedostatek plynu z Ruska negativně ovlivnit.

Předpovědi se různí

Evropa by to mohla zvládnout díky dovozům přes LNG terminály, připomíná web Seznam Zprávy. Zároveň je třeba upozornit, že ne všechny prognózy předpovídají mírnou zimu. Podle komerčního amerického portálu pro předpověď počasí Commodity Weather Group bude evropská zima pravděpodobně chladnější než minulý rok a mírně chladnější než desetiletý průměr, píše dále web Seznam Zprávy. Roli v tom může hrát i síla polárního víru.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Udržovat vozovky přitom vůbec nebylo levné, zima 2020-2021 vyšla na 226 milionů korun

„Předpověď ECMWF ukazuje snížení síly stratosférických větrů koncem podzimu a začátkem zimy, což je signál pro oslabení polárního víru,“ uvedla Honsová pro web Deník. Kolaps polárního víru přitom může vést k uvolnění studeného arktického vzduchu do Evropy. Prognózy ale zůstávají jen prognózami a realita může být úplně jiná. „Žádnou dlouhodobou nebo sezonní předpověď nelze považovat za spolehlivou, protože se díváme pouze na trendy,“ cituje z portálu Severe Weather web Deník.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články