Autoři návrhu zákona požadující zkrácení pracovního týdne ze 40 na 35 hodin. Ve hře je tak i zkrácení pracovní doby.
K polskému návrhu zákona, který by umožňoval buď zkrácení pracovního týdne či zkrácení pracovní doby, se vyjádřil i náměstek ministra financí Artur Soboń, informuje web Fakt. Jeho reakce přitom polské občany příliš nepotěší. „Potřebujeme být silnou zemí a dnes rozhovor o 4denním pracovním týdnu není vůbec tématem,“ cituje server Fakt jeho slova pronesená v polském rozhlasu. Návrh na zkrácení pracovního týdne na čtyři dny polskému Sejmu předložili poslanci Levice.
Nečekaná podpora
Opoziční strana má za to, že by se zkrácením pracovní doby ze 40 na 35 hodin zlepšilo zdraví Poláků. Naopak ministerský náměstek poukazuje na negativa. „Toto je příklad dokonalého odtržení od reality. Polská ekonomika dnes potřebuje zvýšit produktivitu, inovaci a efektivitu. Musíme vynahradit čas, který nám byl ukradený po druhé světové válce,“ cituje Sobońa web Fakt. Návrh ale není bez šance i přes tvrdá slova ze strany ministerstva financí. Novelu podporují podle navrhovatelů odbory i další parlamentní strany.
„Nedávno přišla podpora konceptu kratšího pracovního týdne od poněkud nečekané strany – Donalde Tuska,“ cituje web Fakt slova vůdce levice Adriana Zandberga. K možnosti zkrácení týdenní pracovní doby se pozitivně Donald Tusk vyjádřil už na začátku července. Tehdy uvedl, že jeho strana připraví svůj návrh. Bude proto otázkou, jak se postaví ke konceptu opoziční strany. Zandberg už dříve oznámil, že v případě neschválení se pokusí Levice prosadit zkrácení pracovního týdne v příštím volebním období, píše dále web Fakt.
Trend je nezastavitelný
Zřejmě se v budoucnu takový návrh prosadit podaří i v Polsku vzhledem k trendům v jiných evropských státech. Belgická vláda letos odsouhlasila zaměstnancům 38hodinový úvazek soustředěný do čtyř pracovních dnů, pokud s tím jejich zaměstnavatelé souhlasí, píše web Fintag. Čtyřdenní pracovní týden je prosazován také ve Španělsku. Vláda oznámila dvouletý zkušební projekt, ve kterém zredukuje počet pracovních hodin více než 300 vybraných firem. Mzda přitom zůstane beze změny.
Režim čtyři dny v práci a tři dny volna testují také některé české firmy, informuje web Deník. Jde například o farmaceutickou společnost Novartis, která umožnuje zaměstnancům pracovat čtyři dny v týdnu dvakrát měsíčně. Zatím stále převažují firmy, které takový režim neplánují. Podle průzkum společnosti Moore hodlá čtyřdenní pracovní týden v dohledné době zavést jen 13 procent dotázaných firem. Čtvrtina to odmítá a polovina si není jistá, píše web Deník. Naopak většina Čechů by takovou možnost uvítala i za cenu intenzivnější práce.