Nakupování potravin s končící lhůtou spotřeby i rozmach stánkařů s domácími produkty. Zákazníci pátrají, jak si poradit s rostoucími cenami potravin.
Všeobecné zdražování se pochopitelně nevyhýbá ani potravinám, konstatuje web Forum24. Nabízí konkrétní možnosti, jak ušetřit. Například nakupovat trvanlivé potraviny s dlouhou dobou expirace. Podle webu je ovšem nutno hledět na přiměřené množství. „Mám blízko obchod, kde často nabízejí potraviny s dobíhající spotřebou. Ale moc tam nenakupuji. Vím, že salám, kterému lhůta končí tentýž den, sama nesním,“ řekla Událostem247 penzistka Hana Trlicová.
Stánkaři zažili rozmach i v prázdninových měsících
Šetřící strategie v těchto dnech velí Čechům obracet se více na obchody, které nabízejí slušnou kvalitu za nízkou cenu, píše web Forum24. Stále totiž platí, že cena potravin je do značné míry relativní a ovlivňuje ji spousta faktorů. Řeč je například o farmářských trzích nebo malých pouličních stáncích. Jak zjistily Události247, v posledních měsících řada z nich zažívá opravdu nebývalou a nečekanou konjunkturu.
„Letos jsme nezaznamenali ani obvyklý prázdninový výpadek, poptávka je fakticky enormní. Vůbec se nezastavíme,“ řekla Událostem247 Lenka Novotná z prodejny orientující se na levné potraviny, kde podle vlastních slov prodává například jogurty za pár korun a půl kila cukru za deset korun. Skokový nárůst zájmu zákazníků u nich nastal po začátku války. Podobné zkušenosti Událostem247 potvrdil pražský provozovatel stánku s biopotravinami Robert Morávek: „Většinou máme plno, už od začátku krize.“
Za rekordní ceny potravin může vysoká DPH i marže prodejců
Stejně jako řada dalších se paní Trlicová v poslední době více snaží samozásobit potravinami z vlastních záhonků. „A taky se hodně vracíme k vaření doma. Jako za časů našich babiček,“ dodává seniorka pro Události247. O příčinách a následcích drahoty potravin prohlásil v Blesku ministr zemědělství Nekula: „Válka na Ukrajině zavinila obrovské rozkolísání trhu. Když jsou trhy nervózní, letí ceny nahoru.“
Ekonom Vít Hradil Událostem247 potvrdil, že inflační prostředí je v Česku celkově žhavější než jinde v Evropě. „Inflace se promítá do všech nákladů, přes energie, nebo přes mzdy, kterými chtějí zaměstnavatelé inflaci kompenzovat. DPH jistě hraje svou roli. Ale vysvětluje to vlastně jen proč je něco drahé, ne proč to zdražuje rychlejším tempem.“ Hradil dále soudí, že za drahé potraviny může nejen vysoká DPH (15 %), ale mnohdy i přemrštěné marže obchodních řetězců.