Ruská invaze na Ukrajině začala 24. února. Ze země před nebezpečím uprchly miliony lidí. Také Česká republika pomohla tisícům uprchlíků a na Ukrajinu poslala zbraně a finanční pomoc.
V létě oběhlo celý svět video, na kterém podporovatelka Vladimira Putina a ruská propagandistka Julia Prochorová v rakouském Salcburku pronásleduje dvě Ukrajinky. Slovně na ně útočí a vykřikuje hesla jako „Sláva Rusku“, „Cherson je náš“ nebo „Rusko zvítězí“. Psal o tom web Blesk. V reakci na zmíněný záznam ženě tehdy tamní hotel zrušil rezervaci. Musela proto ukončit svou dovolenou a vrátit se domů do Německa.
Bez milosti ji vystěhovali z hotelu i ze země
Informaci přinesl portál The Insider s odkazem na video z berlínského letiště. Ženu, která je velmi podobná ruské influencerce, na něm doprovází policie. „Cestující vypadá jako Julia Prochorovová, která se proslavila svými provokacemi vůči ukrajinským uprchlicím. Dnes byla deportována z Německa. Oznámil nám to náš korespondent z letiště v Berlíně. Žena, doprovázená policisty, byla usazena na let Berlín-Istanbul,“ uvedl The Insider k videu, které na YouTube zveřejnil v neděli.
Současně však dodává, že se zatím nepodařilo nezávisle ověřit, jestli se skutečně jedná o Prochorovovou. Té ovšem už v polovině října německá policie prohledala byt v Landshutu na jihovýchodě země a zabavila tři mobilní telefony a laptop. Napsal to bulvární list Bild s tím, že Ruska nemá ani povolení k pobytu v Německu. Turecký Istanbul je navíc jedním z mála míst, kam Rusové od začátku války na Ukrajině ještě mohou létat.
Úřední dopisy používala na záchodě
Na aktivity Prochorové se dlouhodobě zaměřila německá policie, která jí pravidelně posílala upozornění na nevhodné chování a hrozila možným soudním řízením, píše Blesk. Z toho si však žena nic nedělala a natočila dokonce krátké video, na kterém úřední dopisy používá místo toaletního papíru. Nedávno v reakci na její nenávistné útoky došlo ke zrušení jejích účtů na sociálních médiích jako Twitter nebo Instagram.
Na to rebelka reagovala zvýšenou aktivitou na síti Telegram, která patří k nejpopulárnějším v Rusku, pokračuje Blesk. „Vždycky, když je něco nového, tak máme s odstupem času jinou reakci než na začátku. Když vypukl konflikt na Ukrajině, měla většina z nás tendenci litovat a pomáhat,“ uvedla pro Události247 k chování ženy psycholožka Ludmila Mrkvicová. „Dříve nebo později se to však posune tím směrem, že se mohou objevit i lidé, kteří mají na tuto situaci pak už jiný názor a obtěžuje je,“ dodala psycholožka.