Boje na Ukrajině vyhnaly z domovů miliony lidí, někteří přišli o své nejbližší. Mnohem hrozivější obrázek by ale způsobil konflikt o pár tisíc kilometrů dál.
Přestože se o možnosti, že Rusko zaútočí na Ukrajinu mluvilo i v loňském roce, málokdo předpokládal, že k tomu skutečně dojde. Světoví lídři doufali, že se Moskva neuchýlí k tak razantnímu kroku a bude se snažit spor se sousední zemí vyřešit mírným způsobem. Nestalo se tak. Celý svět je už více než 9 měsíců svědkem ruské agrese, která dopadá i nevinné civilisty. Miliony z nich byly vyhnány ze svých domovů, tisíce z nich přišly o život. Navíc to nevypadá, že se boje chýlí ke svému konci.
Jako první světová válka
Nejhorší situace je aktuálně u doněckého Bachmutu, píše web CNN Prima News. Rozbombardovaná krajina, zákopy, bahnitá půda, špína, krev, to je obrázek dění v této oblasti. Styl a míra brutality připomíná první světovou válku, informuje dále web CNN Prima News. Mnohem horší situace by mohla nastat ale v jiné části světa, kde také roste napětí. Podle webu Fakt je stále reálnější riziko americko-íránské války. Možný konflikt naznačují také společná americko-izraelská cvičení, která začala tento týden.
Jejich součástí mají být dálkové lety, které napodobují situaci, kdy by museli izraelští piloti létat do Íránu. Akce se uskutečňuje nad vodami Středozemního moře a nad Izraelem. Web Fakt připomíná, že jde o největší manévr tohoto typu za posledních několik let. Společná cvičení protivzdušné obrany jsou součástí dohody, kterou podepsaly USA a Izrael a která zavazuje Washington k poskytnutí pomoci v případě války. Napětí mezi Izraelem a Íránem zůstává vysoké, obě strany si vyměňují hrozby.
Odborníci se neshodnou
Web Fakt připomíná, že Teherán vlastní více než tisíc balistických raket krátkého a středního doletu. „Pokud jde o operační schopnosti a letecký útok na Írán, ano, Američané takové schopnosti mají. Pokud jde o vůli udeřit, je velmi nepravděpodobná, Američané jsou zapojeni do války na Ukrajině, navíc mají operace v Pacifiku, což je pro Američany prioritní oblast, takže se nechtějí zapojit do konfliktu na Blízkém východě,“ uvedl pro server Fakt odborník na zahraniční a bezpečnostní politiku Robert Czulda.
Mnohem méně optimisticky situaci vidí bývalý polský velvyslanec v Iráku a Saúdské Arábii Krzysztof Plominski. „Existuje vážná hrozba, že tato eskalace dosáhne bodu, kdy bude znamenat určitou formu konfrontace. Vztahy se ještě více vyhrotily v souvislosti s obviněním izraelské strany vůči Íránu z dodávek zbraní Rusku pro použití ve válce na Ukrajině,“ uvedl pro web Fakt. USA se mohou zapojit také do konfliktu na Tchaj-wanu, který ohrožuje Čína, která si ostrov nárokuje. Nebezpečí hrozí také z KLDR, která testuje balistické střely, jak Události247 psaly zde.