Ceny potravin všude ve světě klesají. V Čechách ne. Drahota už začíná být standardem, na který si lidi musí zvyknout

Letošní zdražování výrazně dopadlo také na potraviny. U některého zboží cena vzrostla několikanásobně a trend se zatím neotáčí.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Válka na Ukrajině přinesla světu velké napětí a nejistotu. To se ihned odrazilo ve všech směrech a trh s potravinami nebyl výjimkou. V březnu proto vystoupaly některé komodity na rekordní hodnoty. Přestože situace kolem obilí je kvůli konfliktu na Ukrajině stále nejistá, postupně světové ceny potravin už osm měsíců v řadě klesají. V listopadu souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, oproti říjnu klesl o 0,2 bodu na 135,7 bodu, píše web Blesk.

Cukr je rekordman

Pro srovnání, v březnu byl index na rekordních 159,7 bodu. Podíl na pozitivním vývoji má hlavně snížení ceny obilovin, což způsobilo prodloužení dohody o vývozu obilí z Ukrajiny. Podle zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se meziročně snížily v jedenáctém měsíci roku také ceny mléčných výrobků, a to o 1,2 procenta. Ke zvýšení o 2,3 procenta naopak došlo u cen rostlinných olejů, píše dále web Blesk. Nadále stoupá také index cen cukru. V listopadu o 5,2 procenta.

Cukr je zbožím, u kterého roste cena nejrychleji také v Česku. V říjnu byla hodnota o 105 procent vyšší než loni, připomíná web iRozhlas. K nárůstu došlo hlavně v posledních měsících. Zatímco v září vyšlo kilo cukru na zhruba 18 korun, aktuálně je to i kolem 40 korun, informuje web Blesk. Jedná se přitom o zboží, po kterém je kvůli vánočnímu pečení v tomto období zvýšená poptávka. Vzhledem k tomu, že výrazně letos podražily také další potraviny, bez kterých se vánoční cukroví neobejde, mnoho lidí snižuje množství, které letos na svátky připraví.

Bude hůř

Češi celkově zažívají velmi krušné období. Zatímco, jak bylo uvedeno, světové ceny u řady položek klesají, v tuzemsku se tak neděje. Přestože podle FAO klesá cena mléčných výrobků, v Česku dochází k pravému opaku. A má být ještě hůř. Lidé si mají ještě více za potraviny připlatit i v příštím roce. Litr mléka se má dostat na 30 korun a hodnota kostky másla má být 70 korun, píše web iDnes. Zdražení má postihnout také vejce. Deset kusů vyjde na 80 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zpracovatelé masa upozorňují, že v příštím roce zdraží také uzeniny

Nárůst cen se v roce 2023 dotkne i pečiva, které letos také zdražilo o desítky procent. Je proto evidentní, že zatímco obyvatelé jiných zemí si oddechují, že nejhorší časy mají zřejmě za sebou, Česko ještě není na vrcholu krize. Pomoci by mohla vláda, která může ceny potravin zastropovat či snížit nebo zrušit DPH. Toto opatření například platí do konce roku v Polsku. I proto zástupy Čechů do sousední země jezdí pravidelně na velké nákupy.

Jezdíte nakupovat do Polska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články