Prodejci se už museli pomátnout: Kilo hovězího za 10 000 Kč. Chuť masa zůstane pro spoustu Čechů už jenom ve vzpomínkách

Zdražování potraviny nebere konce a dopadá i na maso. Řada lidí se bude muset v budoucnu omezit a nahradit ho něčím jiným.

i Zdroj fotografie: Geoffreyrabbit/ Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vepřové, hovězí i kuřecí. Cena masa vzrostla oproti loňsku až dvojnásobně, píše web ČT24. Důvodem výrazného zdražení je hlavně nárůst cen energií a krmiv, čímž stouply náklady chovatelům. „Jak jsem si to počítal, tak oproti loňskému srpnu mi vychází, že náklady stouply o 150 procent,“ uvedl pro server čT24 majitel drůbeží farmy v Bravanticích na Novojičínsku Martin Lička. To se výrazně odráží také na cenách v obchodech. Kuřecí prsní řízky meziročně zdražily o 55 korun za kilo, informuje web CNN Prima News.

Lidé mění své zvyky

Zhruba 40 korun vyjde vepřová pečeně. Zdražování už se odráží také na snížení zájmu lidí o masa. „V menších obchodech se úplně přestaly prodávat hovězí steaky. Lidé sahají radši po vepřovém nebo kuřecím. Je vidět, že na mase začali lidé hodně šetřit,“ uvedl pro server CNN Prima News prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza. Právě steak může být pro řadu lidí pokrmem jen ke vzácným příležitostem. Na českých eshopech je možné najít i takový, jehož cena se dostala do astronomických výšin.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ceny potravin v Česku meziročně stouply až o 20 procent

Za kilogram pravého japonského Wagyu Rib Eye steaku lidé zaplatí téměř 10 tisíc korun. Přestože jde o jedno z nejhodnotnějších mas prémiové kvality, je z něj trend, jakým se maso ubírá. Mnoha lidem nezbude nic jiného, než na tuto pochoutku zapomenout a najít si náhradu. Odborníci na výživu ale varují, aby strava zůstávala stále vyvážená. „Lidé by měli přidat luštěniny, vejce, tvaroh, sýry a obecně mléčné výrobky,“ uvedla pro web CNN Prima News výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová.

Bezmasá strava bude nutnost

Na tyto potraviny se budou muset zaměřit především lidé, kteří si kvůli nedostatku peněz nebudou moci dovolit maso téměř vůbec. Patří k nim hlavně nízkopříjmové skupiny, které by pravidelná příprava masového obědu mohla finančně zruinovat. Patří zde především samoživitelky, které mají více dětí. Neúplné rodiny svobodných či rozvedených rodičů s dětmi a případně i dalšími příbuznými přitom není málo. Loni tvořily 9,5 procenta domácností, píše ČTK. Týká se to tak statisíce lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kilogram čočky vyjde domácnosti na méně než sto korun, maso nejde pořídit pod dvě stě korun

Některé matky, které žijí sami s dětmi přitom mají jen velmi malý příjem pohybující se maximálně kolem 20 tisíc korun. Velkou část z toho vynaloží na náklady na bydlení a na jídlo proto mnoho nezbývá. Pokud by chtěla svým dětem dopřát každý den maso, na rodinný rozpočet by to mělo nepředstavitelný dopad. Kilo kuřecích prsních řízků nyní stojí zhruba 200 korun. Vepřové a hovězí je mnohem dražší. Je tak jasné, že by položka masa vzala z měsíčních nákladů tisíce korun, zatímco u luštěnin to mohou být jen stovky.

Jak často maso kupujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články