Zdražování zdaleka není u konce: Ceny výrobců jdou nahoru. 10 vajec vyjde skoro na 100 korun

Růst cen výrobců ani v předposlední měsíci v roce nezvolnil. Zdražovat budou nadále hlavně potraviny. Řada lidí si může dovolit jen ty základní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří doufali, že konec roku přinese lepší ekonomické zprávy. To se ale neděje. V listopadu zrychlila svůj růst inflace, která se dostala na 16,2 procenta, zatímco v říjnu se meziročně zvyšovaly ceny o 15,1 procenta, informuje web Peníze. Důvodem je hlavně zdražení energií a potravin. Například u brambor došlo ke zvýšení ceny o 14,5 procenta, u vajec o 11,2 procenta a u polotučného trvanlivého mléka o 6,2 procenta, píše web. Dobrá zpráva nepřišla tento týden z Českého statistického úřadu ani ohledně cen výrobců.

Zdražování bude pokračovat

„V listopadu pokračoval meziroční růst cen všech výrobců,“ cituje web ČT24 vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu Vladimíra Klimeše. Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 6,5 procenta, ceny stavebních prací o 11,9 procenta a ceny průmyslových výrobců o 21,3 procenta. Nejvýraznější je zdražení v zemědělství, kde ceny výrobců stouply oproti loňsku o 29,9 procenta. V živočišné výrobě vzrostly ceny meziročně o 36,7 procenta. Největší dopad je viditelný u vajec a jatečných prasat, píše dále web ČT24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cenu vajec zvyšuje také ptačí chřipka, kvůli které se muselo v celé Evropě vybít mnoho chovů

V rostlinné výrobě jde o růst oproti loňsku o 26 procent. Vyšší ceny jsou hlavně u obilovin, čerstvé zeleniny i brambor. Češi mají počítat s tím, že si připlatí za potraviny v obchodech i v příštím roce. Deset vajec může mít cenovku 80 korun, litr mléka se může prodávat za 30 korun a kostka másla může vyjít na 75 korun, varuje web iDnes. Lidé přitom už nyní mají velké finanční problémy. Zhruba 28 procent domácností si může dovolit nakupovat jen základní potraviny, ukázal průzkum společnosti KRUK, jak informuje ČTK.

Výdaje za potraviny do 10 tisíc

Více než polovina rodin je nucena vyhledávat jen potraviny ve slevě. Týká se to především seniorů, nezaměstnaných, rodičů, kteří jsou doma s dětmi či pracovníků v zemědělství, lesnictví, v obchodu či službách. Zajímavou alternativou je pro některé nakupování v sousední zemi. „Téměř bez ohledu na věk, měsíční příjem a sociální postavení jsou Češi velmi citliví na ceny a rádi vyhledávají slevové akce. V regionech sousedících s Polskem navíc neváhají za nákupem levnějších potravin vycestovat do zahraničí,“ cituje ČTK ředitelku společnosti KRUK Jaroslavu Palendalovou.

Lidé jsou kvůli dramatickému zdražení potraviny nuceni měnit i své zvyky. Zhruba 15 procent lidí v průzkumu uvedlo, že šetří změnou jídelníčku. Pětina domácností je na tom tak špatně, že kupuje méně kvalitní potraviny. Zhruba 82 procent dotazovaných zároveň přiznává, že si vystačí s deseti tisíci korunami měsíčně na nákup potravin. Větší částku má na jídlo vyhrazeno jen zhruba 18 procent respondentů, uvádí dále ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články