Stát odstartoval očkovací kampaň pro Ukrajince. Vyjde na víc než pět milionů korun

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pondělí zahájil v Brně očkovací kampaň pro uprchlíky z Ukrajiny a také pro ukrajinskou komunitu žijící v České republice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česko je v rámci Evropské unie premiantem v přijímání uprchlíků z Ukrajiny. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel porazilo i Polsko, psal o tom web Echo24. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek už dříve pro web Deník uvedl, že uprchlíkům chybí základní očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, spolu s očkováním proti žloutence B, záškrtu, tetanu, černému kašli a tuberkulóze.

Proočkovanost uprchlíků je nízká

Vzhledem ke snadnému přenosu a vysokému reprodukčnímu číslu původce je největší obava ze spalniček, ale také černého kašle, případně tuberkulózy, píše dále Deník. Domov v České republice našlo přes sto tisíc dětí z Ukrajiny. Psal o tom web Brněnská drbna. Novou očkovací kampaní navazuje resort zdravotnictví na českou verzi, která byla spuštěna v říjnu. Ukrajinská část kampaně je podporována fondem UNICEF, informuje ministerstvo na svém webu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V České republice se při pravidelném očkování dětské populace aplikují vakcíny proti devíti infekcím: virová hepatitida B, černý kašel, tetanus, záškrt (difterie), polio, Haemophilus infuenzae typu b, spalničky, zarděnky a příušnice. Dále se u novorozenců v riziku (definovaných vyhláškou o očkování) očkuje vakcínou proti tuberkulóze, kterou lze na vyžádání po poradě s lékařem aplikovat také u dětí do jednoho roku života

Chceme navázat na úspěchy české části očkovací kampaně. Hlavní motivací je především dlouhodobě nízká proočkovanost ukrajinských dětí proti spalničkám a obrně, vysoká míra dezinformací i potřeba předat praktické informace těm, kteří chtějí a potřebují pro sebe a své blízké očkování zajistit. Děkuji UNICEFu za jejich podporu,” uvedl pro Události247 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Kdo kampaň zaplatí?

Kampaň je samozřejmě jako každá jiná trošku riziková, vzhledem k investovaným prostředkům. Je však potřeba, aby se proočkovanost zvedla. Toto je cílová skupina, která nás musí zajímat vzhledem k tomu, že ten problém není krátkodobý a řada uprchlíků se už v Česku chystá zůstat,“ řekl Událostem247 epidemiolog Roman Prymula. Start kampaně na podporu očkování určenou na podporu ukrajinské komunity v Česku proběhl v očkovacím centru Bohéma v Brně, které provozuje společnost Podané ruce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Občané Ukrajiny procházejí těžkým fyzickým a psychickým stresem a jsou tak náchylnější k mnoha různým infekcím

Celá ukrajinská část kampaně je hrazena z prostředků fondu UNICEF ve výši 5 415 760 korun. Proběhne v on-line prostředí, píše resort na svém webu. Od prosince do dubna bude doplněna i 6 zastávkami kontaktní kampaně s podporou venkovní reklamy. Hlavním komunikačním tématem bude historie a statistika očkování, praktická doporučení pro léčbu a předcházení nemocem, i vyvracení dezinformací, které se kolem očkování šíří. Poskytne také informace o tom, kam se má zájemce o očkování obracet, pokračuje web ministerstva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články