Podle moldavské rozvědky mohou Rusové zaútočit na jejich zemi už příští rok

Ukrajina nemusí být zdaleka poslední zemí, na kterou dopadá ruská rozpínavost. Další na řadě má být Moldavsko.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O ruské invazi na Ukrajinu se dlouho spekulovalo. Málokdo chtěl ale věřit tomu, že k takovému kroku Moskva opravdu přistoupí. Ukrajina není malou zemí, kterou je možné ovládnout během krátké doby. Jde o největší stát, jehož celé území leží na území Evropy. Proto byly útoky na celé území překvapením i pro řadu expertů. „Předpokládal jsem, že po oficiálním uznání dvou separatistických republik je Rusko nějakým způsobem podpoří. Nepočítal jsem s útokem na další ukrajinské cíle jako Kyjev a podobně,“ uvedl pro Český rozhlas historik Zbyněk Vydra.

Problémem je Podněstří

Podle něj Rusové přemýšlejí v hranicích bývalého carského Ruska a chovají se jako velmoc. I proto je Moskva evidentně schopna všeho na cestě za svým cílem. Ovládne vše, co si myslí, že ji patří. Útoky na Ukrajinu jsou důkazem. Kreml se zároveň nehodlá zastavit v sousední zemi a chce postupovat dál. Z napadnutí se proto obává i Moldavsko, informuje web 444. „Otázkou není, zda Ruská federace zahájí další ofenzivu proti území Moldavské republiky, ale kdy,“ uvedl ve státní televizi Alexandru Musteata, šéf moldavské rozvědky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Moldavsko je nejchudší zemí Evropy

Má za to, že nastat to může už v první třetině příštího roku. Riziko se zvyšuje i kvůli tomu, že ruské mírové síly jsou již přítomny v separatistickém regionu Podněstří. Ten vyhlásil svou nezávislost na Moldavsku po občanské válce v roce 1992, ale žádný členský stát Organizace spojených národů to neuznalo. Podle informací moldavské rozvědky plánuje Moskva spojit Podněstří, které ovládá s celým Moldavskem. „Ano, můžeme jasně říci, že sem chtějí,“ cituje web 444 slova Musteata.

Moldavané jsou drceni cenami energií

Nebezpečí proto hrozí i hlavnímu městu Kišiněv, i když plány Ruska jsou zatím nejasné. „Nebezpečí je ale reálné a velmi vysoké,“ uvedl šéf moldavských tajných služeb. Na ovládnutí Moldavska Ruskem upozornila na konci října i ukrajinská rozvědka. Podle ní plánuje ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) v zemi státní převrat. Cílem má být svrhnutí prozápadní prezidentky a posílení vlivu Kremlu, informuje server Seznam Zprávy. Pomoci má k tomu šéf opoziční strany Ilan Šor.

Jeho demonstrace navštěvují tisíce lidí, kteří jsou nespokojení s aktuální situací. Moldavsko je závislé téměř ze sta procent na ruském plynu, připomíná web Seznam Zprávy. Občané čelí pětinásobnému zvýšení jeho ceny a účty za energie představují více než 60 procent životních nákladů průměrného Moldavana. Elektřinu do země dovážela Ukrajina, která ale sama čelí nedostatku kvůli útokům na její energetickou infrastrukturu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články