Vykrádání bytů není žádnou novinkou, ale s napjatou situací ve společnosti se zvyšuje počet případů. Zloději jsou navíc čím dál vynalézavější.
V loňském roce v Česku výrazně stoupla kriminalita, informuje web TN. Zatímco v roce 2021 evidovali policisté od ledna do listopadu 142 500 trestných činů, v roce 2022 jich bylo za stejné období o zhruba 28 tisíc více. Většinou šlo o majetkovou trestnou činnost. Do této kategorie se řadí i krádeže, kterých také přibývá. Zloději navíc vymýšlí stále nové způsoby, jak se dostat ke svému lupu. Vykradači domů se neuchylují ke svým činům nahodile. Dlouhou dobu si vhodné domy a byty pro svou loupež vytipovávají, píše web Bydlíme útulně.
Vidlička jako nástroj zlodějů
Někdy jsou natolik zkušení, že za sebou slušně zavřou dveře a při příchodu nemusí majitel ani zpočátku zjistit, že se stal terčem zlodějů. Teď se ale rozmáhá způsob, který zločince ihned prozradí. Pachatelé krádeží používají k otevírání dveří stále častěji vidličku, která poté zůstane zapíchnutá do těsnění dveří či pohozená u vchodu, píše web Bydlíme útulně. Ač se to zdá neuvěřitelné, že jídelní příbor slouží jako nástroj k vybílení bytu, je to tak.
Zloději z vidličky jednoduše odstraní dva střední hroty a pomocí vnějších hrotů odemknou dveře. Mezi dveře a jejich rám vloží vidličku a jakmile se zuby dotknou zámku, otočí jí a dveře otevřou, vysvětluje web Bydlíme útulně. Hlavně v období po svátcích se mohly tyto případy objevit, protože zloděje lákaly vánoční dárky. Ani v lednu si ale zloději nedávají dovolenou, a proto je třeba dodržovat některá preventivní opatření.
Tři miliony za šest minut
Policie například radí, aby lidé na sociálních sítích nezveřejňovali svůj majetek a neinformovali o termínech, kdy se chystají z domu odjíždět, píše ČTK. Podle bezpečnostního experta agentury M2C Oldřicha Rutara může přilákat zloděje i jedna fotka z dovolené, proto je lepší ji sdílet například se zpožděním. Zvážit je možné také mechanické i elektronické zabezpečení bytu či domu. Do průměrně zabezpečeného bytu se lupič dostane během několika vteřin, případně minut, uvádí dále ČTK. Potvrzuje to i případ z pražského Karlína.
Zloděj si tam v prosinci během šesti minut přišel na majetek v hodnotě přesahující 3 miliony korun. Stačilo mu se v jednom z bytů, který si pronajal pokerový hráč, zmocnit kufru s žetony a penězi. O případu, který zachytily kamery informovala Policie s tím, že pachateli hrozí až osm let vězení. Ponaučením pro všechny může být fakt, že je dobré všechny cennosti ukládat tak, aby k nim měl zloděj alespoň ztížený přístup. Může jít o domácí trezory zabudované ve stěně či přichyceny k podlaze.