Ukrajinské armádě se podle některých expertů kvůli lpění Ruska na vítězství v Bachmutu otevřela příležitost k postupu.
Bývalý plukovník britské armády Philip Ingram má za to, že patová situace v Soledaru v Bachmutském regionu je „velmi chytrá ukrajinská vojenská taktika“, píše web Express. Důvodem je skutečnost, že Ukrajinci tím přitahují ruské vojáky do frontové linie. Díky tomu získává ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „spoustu času“, aby se ukrajinští vojáci naučili pracovat s novým západním vybavením. Poté by mohl Kyjev také zkusit osvobodit další okupované regiony, protože Moskva vyšle do Bachmutu více vojáků.
Bachmut je pro Moskvu citová záležitost
Podle experta je pro Rusko Bachmutsko „emociální“ záležitost, což vede k tomu, že armáda tam posílá spoustu vojáků a zdrojů. Díky tomu má Ukrajina možnost uplatňovat novou strategii. „Najde nepřítele, zafixuje ho v jeho pozici tím, že mu zabrání v manévrování a pak na něj udeří jinou silou,“ cituje vysvětlení Ingrama web Express. Ukrajinci v minulých týdnech tvrdili, že u Bachmutu zabíjí nejméně 100 ruských vojáků denně. Do bojů na místě měly být zapojeny také ruské jednotky z Chersonu, který Rusko ztratilo.
Na bojišti hraje roli rovněž soukromá armáda označená jako Wagnerova skupina. Web Express připomíná, že Bachmut se nachází v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle Ingrama ale nejde o nijak významnou oblast, z jejíhož ovládnutí by vítězi plynuly nějaké výrazné výhody. Proto vyjádřil nepochopení nad tím, proč Moskva do této bojové linie vkládá takové úsilí. Odpověď se ale nabízí. Vysocí ruští velitelé se mohou obávat možného propuštění, píše Express.
Prigožin ohrožuje postavení ruské armády
„Nemyslím si, že by se žádný velitel chtěl obrátit k Putinovi a říct, že se jim nepodařilo dobýt město Bachmut vzhledem k nákladům na životy a vybavení,“ cituje experta Express. Bude také zajímavé sledovat další ruskou taktiku poté, co byl z funkce nejvyššího velitele sesazen Sergej Surovikin. Web Express připomíná, že šlo o vůdce, který byl ochoten volat po taktickém stažení. Udělal to například v listopadu, kdy stáhl vojáky ze západní strany Dněpru. Nyní ale ruské armádě velí Valerij Gerasimov.
Jeho jmenování mělo být také reakcí na rostoucí vliv zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Ten nedávno tvrdil, že jeho muži dosáhli v Soledaru úspěchu a město ovládli. Ukrajina to ale popřela. Napětí mezi ruskou armádou a Wagnerovci potvrdil v rozhovoru pro web iRozhlas také bezpečnostní analytik Richard Stojar. Podle něj ale budou muset obě strany spolupracovat, i když vztahy zřejmě nebudou ideální. Podle něj jsou lépe Wagnerovci vybaveni, zásobováni i financováni, píše iRozhlas.