Bývalý velitel jednotky ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv dezertoval z bojiště a uprchl do Norska, kde požádal o politický azyl.
Informaci přinesla ruská redakce BBC s odvoláním na nevládní organizaci pro ochranu lidských práv Gulagu.net. Současně zveřejnila nahrávku, ve které Medveděv vylíčil, že se musel dostat přes pohraniční zátarasy a ostnatý drát, a že po něm ruští pohraničníci stříleli. Uvedl, že se bojí o život, protože po něm pátrají jak ruské úřady, tak bývalí spolubojovníci z Wagnerovy skupiny.
Norsko je pro Medveděva nejvhodnější volbou
Norská pohraniční stráž webu BBC potvrdila, že 26letý Rus hranici opravdu překročil. Z bezpečnostních důvodů ale podrobnější informace neposkytla. Medveděv byl navíc údajně svědkem zběsilého řádění wagnerovských žoldnéřů, kteří měli zabíjet své kolegy, pokud během války odmítli splnit některý z rozkazů. Osobně je prý připraven svědčit před mezinárodním soudem, dodává web.
„Je to opět neověřená zpráva, ale něco na ní bude,“ uvedl pro Události247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Proč zrovna do Norska? Z hlediska geografické polohy je to nejblíže, kam mohl jít. Norsko zřejmě nebude mít vyrovnané vztahy s Ruskou federací ohledně výměny osob, které se dopustily nějakých trestných činů. Zda Medveděvovi něco hrozí, to je myslím jasné. Rusko je ve válečném stavu a z toho vyplývá změna přístupu k trestným činům tohoto typu,“ dodal expert pro Události247.
Nejde o první případ dezertace
V poslední době to navíc vypadá, že mezi Putinem a Wagnerovou skupinou jsou napjaté vztahy, píše TN. Kreml údajně veřejně zpochybňuje tvrzení wagnerovců, že za dobytí Soledaru v Doněcké oblasti byly zodpovědné síly Wagnerovy skupiny. Uvedl to Institut pro studium války. Putin to považoval za úspěch ruského ministerstva obrany. Podle institutu mohlo jít o záměrné podkopání vlivu wagnerovců v ruském informačním prostoru, a také o snahu ukázat, že Putin má i nadále ruská média pod kontrolou.
Gulagu.net loni pomohl dostat se z Ruska jinému dezertérovi z ruské armády, tehdy 27letému Nikitovi Čibrinovi z 64. motostřelecké brigády, která se účastnila ruské okupace ukrajinského města Buča u Kyjeva. V listopadu o Čibrinovi napsal britský list The Guardian, že požádal o azyl ve Španělsku, a že je ochoten vypovídat u mezinárodního soudu o tom, co na Ukrajině zažil, psal o tom web Novinky.