Zástupci zpracovatelů i obchodníků se přou o podíl viny na drahotě potravin. Češi s nadějí kvitují prognózy ekonomů, že jarní měsíce přinesou pokles cen.
Letos v lednu se ceny meziměsíčně zvýšily v průměru o čtyři procenta, uvádí iRozhlas. Podle ekonomů by mělo zdražování pokračovat i v únoru, ale už ne takovým tempem. V jarní sezóně, očekávají experti výraznější pokles. Ekonom Štěpán Křeček vidí hlavní šanci na pokles cen s příchodem jarních měsíců. Událostem247 vysvětlil, že jaro vždy znamená návrat většího objemu českých produktů na pulty maloobchodů. ,,Jsem starý mládenec, lednička poloprázdná, nejsem moc velký jedlík, ale nakupuju zodpovědněji více než před válkou,“ říká Petr Jaroš z Ostravy.
Ve světě ceny už od loňska klesají
„Pak samozřejmě zboží zlevní. Domácí produkce je vždy levnější, než zboží, které musíme dovážet,“ připomíná ekonom pro Události247. „Zkrátka, tu zahraniční zeleninu a ovoce vystřídají české produkty. To vždy vede ke zlevnění. Supermarkety pak na to reagují tak, že z vysokých cen dělají ,akce’. Zajímavé je, že na světových trzích už poklesy cen začaly, a to od konce loňského roku. Vidíme, že poklesla cena kávy, jednu dobu byl pokles i u kakaa,“ dodává ekonom pro Události247.
Podle Křečka je škoda, že světové ceny se pružněji neodrážejí na našich domácích. Největší poklesy byly podle něj zaznamenány u obilí, jehož ceny eskalovaly se začátkem války na Ukrajině. Prezident Agrární komory Jan Doležal tvrdí, že ceny potravin neurčují zemědělci, ale řetězce, píše dále iRozhlas. „Máme jasná data, že od nás nedošlo ani k promítnutí vyšších nákladů,“ dodává Doležal pro iRozhlas. Nejvíce podle něj vzrostly náklady zpracovatelským firmám. ,,Chleba už si peču sama, dám se i na brambory,“ říká Alena Mráčková Událostem247.
Jeden za osmnáct…
Naopak České noviny citují prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a poradce ministra průmyslu Tomáše Prouzu. Ten naopak dává vinu dodavatelům. Za pokračujícím zdražováním potravin údajně nestojí maloobchodní řetězce, ale zneužívání inflace a dominantního postavení ze strany dodavatelů. „Obchod často nemá alternativu a velcí dodavatelé nás drží pod krkem,“ uvedl dále v Českých novinách Prouza.
„Já bych to nazval: ,Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet,‘“ shrnul pro Události247 Křeček. Problém představují velcí zemědělci, kteří zneužívají dominantní pozice na trhu v části sortimentu. „Marže některých obchodníků jsou pak ale taky přehnaně vysoké. Maximalizaci jejich zisků odnáší koncový zákazník. Lepší by bylo místo několika velkých zemědělců mít více středních a menších, aby si mohli lépe konkurovat,“ uzavírá ekonom.