Panika v Rusku: Některá rádia varovala před nebezpečím

Panika v Rusku: Rádia varovala před nebezpečím

Některé ruské rozhlasové stanice přestaly během středy vysílat a vydaly varování před raketovým útokem. Vyvolalo to paniku.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ukrajinci to zažívají už rok téměř na denní bázi. Jde o letecké poplachy, které byly například v pondělí vyhlášeny na celém ukrajinském území, informuje web Novinky. Důvodem jejich spuštění na začátku tohoto týdne byly obavy, že ruská stíhačka Mig-31 K nese hypersonickou střelu. Lidé na Ukrajině již ví, že je třeba v případě leteckého poplachu nepanikařit a rychle se ukrýt do bezpečí. V Rusku ale na takové situace zvyklí nejsou. Potvrdila to varování, která mohli někteří Rusové slyšet ve středu ze svých rozhlasových stanic.

Záměr hackerů byl úspěšný

Falešné alarmy vyvolaly mezi lidmi paniku, píše web Fakt. Zpráva o hrozbě raketového úderu zazněla na minimálně třech rozhlasových stanicích a slyšeli ji proto v desítkách ruských měst. Šlo například o Pjatigorsk, Žumen, Voroněž, Kazaň, Nižnij Novgorod, Magnitogorsk, Bělgorod, Stary Oskol, Ufa a Novouralsk, píše web Novinky. Vše vypadalo velmi reálně. „Pozor, je vyhlášeno varování před náletem. Okamžitě jděte do krytu. Pozor, pozor, hrozba raketového úderu,“ oznamoval ženský hlas, který byl doprovázen zvukem sirény.

Na sociálních sítích se poté šířila videa, na kterých byli vidět zděšení a zmatení Rusové, kteří ve velkém telefonovali do koordinačních center, uvádí web Fakt. Nakonec se ukázalo, že nejde o oprávněné varování. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace za poplachem stál útok hackerů napojených na Kyjev, píše web Novinky. Cílem bylo podle resortu vyvolat paniku mezi obyvatelstvem. To se podařilo. Ministerstvo zároveň upozornilo, že skutečný ruský alarm má jinou podobu.

V Česku se rozezní sirény

V Česku slouží v případě mimořádných situací k varování poplachové sirény. Web Hasičského záchranného sboru uvádí, že v případě hrozby nebo vzniku mimořádné události je vydáván varovný signál „Všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin. Zaznít může třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Pokud je to možné následuje mluvená varovná informace, která obyvatelstvu sdělí charakter hrozícího nebezpečí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku se nachází více než 9 600 koncových prvků varování

Lidem jsou pak předávány podrobné informace prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků, především České televize a Českého rozhlasu. V případě závažné mimořádné události může Hasičských záchranný sbor informovat obyvatelstvo také prostřednictvím hromadného rozesílání zpráv SMS. Sirény jsou každou první středu v měsíci zkoušeny. Rozezní se vždy v poledne po dobu 140 sekund.

Diskuze 1 Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
TOPlist