Ukrajinci v Česku: Práci našla jen pětina z nich

Česko patří v přepočtu na jednoho obyvatele k zemím s nejvyšším počtem ukrajinských uprchlíků. Řada z nich se velmi rychle adaptovala.

i Zdroj fotografie: hzscr.cz
                   

Na konci roku 2022 evidovala policie 636 282 Ukrajinců s legálním pobytem v Česku, informuje web Fintag. Jejich počet navíc nadále roste. V letošním roce dostává vízum každý den v průměru 330 osob, dodává Fintag. Těch, kteří zde oficiálně pracují, je ale menšina. Podle údajů Úřadu práce ČR bylo na konci prosince zaměstnáno na českém území jen 99 746 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou, uvádí Fintag. Velká část se ale snaží nějakou práci získat.

Bistru s východní kuchyní se daří

„Podstatné je, že čtyři pětiny nezaměstnaných si práci aktivně hledají. Ale zároveň je 50 procent lidí v práci, kterou mají, nespokojeno,“ uvedl pro web iRozhlas sociální geograf Dušan Drbohlav. Dalším důvodem, proč řada Ukrajinců dosud nenašla práci je, že většinu uprchlíků tvoří ženy s dětmi. Části běženců také vadí, že musí zastávat méně kvalifikované činnosti, než měli v domovské zemi. „Lidé pracují na pozicích, kde není potřeba vzdělání, jsou překvalifikovaní a nevyužívá se jejich potenciál. To je špatné pro všechny,“ cituje Drbohlava server iRozhlas.

Nejméně spokojení jsou s prací podle výzkumu agentury PAQ Research vysokoškolsky vzdělané ženy, které mají rodinu na Ukrajině. Naopak spokojenější jsou středoškoláci, kteří jsou sami, bez rodiny. Někteří se i přes těžkosti dokázali vzchopit a dokonce začít v cizí zemi podnikat. Příkladem je Olena, která v pražských Strašnicích spoluzaložila bistro s východní kuchyní. „Nikoho o nic neprosila. Seznámily jsme se náhodou, ale hned jsme si padly do oka. Pochopily jsme, že máme stejný cíl,“ popsala začátky její kolegyně Olga Dosoudilová pro web Refresher.

Řada Ukrajinců plánuje návrat domů

Že se uprchlíci nebojí v Česku podnikat dokládají i statistiky. Loni v Česku zahájilo živnost přes 8 tisíc Ukrajinců, což je téměř stejně jako za 4 přechozí roky dohromady, píše web BusinessInfo. Nejčastěji podnikají ve stavebnictví, v němž dosáhli podílu 29 procent na celkovém počtu nových živnostníků, dodává BusinessInfo. Zcela nejvýraznější podíl, a to 34 procent, však mají v odvětví vody, elektřiny, plynu a tepla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ukrajinští uprchlíci si mohou dočasnou ochranu prodloužit do konce března 2024. Původně mělo vízum platit rok

Situace ale může být jen přechodná, protože velká část válečných uprchlíků se hodlá do své rodné země vrátit. Podle průzkumu Agentury EU pro základní práva jde o 37 procent Ukrajinců, kteří v Česku nyní žijí, píše web ČT24. Odhady ministerstva vnitra pak mluví až o pětině uprchlíků, jež se v předcházejících měsících na Ukrajinu již vrátili. Důvody jsou různé. Téměř čtvrtina má například pocit, že se jim v tuzemsku nedostává rovného zacházení, uvádí ČT24. Průzkum také ukázal, že 78 procent dotázaných Ukrajinců mělo problémy vyjít v Česku s penězi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články