Těšili se na dovolenou, místo toho přišli o statisíce korun. Na Čechy číhá zájezdová podvodnice

Řada lidí si na vysněnou dovolenou šetří třeba i několik let. O to horší pro ně pak je, když zjistí, že naletěli podvodníkům a jejich zájezd se nikdy neuskuteční.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Měli v plánu užít si dovolenou v zemích jako je Mexiko, Jamajka či v dalších státech Střední Ameriky. Peníze však zaplatili podvodnici, která si říká Kristýna J., popisuje příběh mnoha Čechů web TN. O tom, že zájezd se neuskuteční, se často dozvěděli na poslední chvíli. „Den před plánovaným odletem nám v osm hodin večer přišel e-mail, že nemáme nikam jezdit, protože se ta cestovatelská skupinka rozpadla. Organizátorka nám sdělila, že se ten případ bude řešit a že se zájezd odloží,“ uvedl pro web TN Martin Žídek, který měl v únoru odletět na 16 dní do Mexika.

Organizátorka se odmlčela

Za zájezd pro dvě osoby zaplatil Žídek přes 100 tisíc korun. Do své vysněné destinace se však doposud nepodíval. „Nejprve se cesta měla odložit o dva dny, pak o dva měsíce. Nakonec přišlo oznámení, že se žádný zájezd neuskuteční,“ popsal pro web TN okradený muž svou zkušenost se zájezdovou podvodnicí .

iZdroj fotografie: Dronepicr / Creative Commons / CC BY
Objednávat si dovolenou přes sociální sítě může být riskantní.

Žídkova manželka se snažila situaci řešit ve facebookové skupině, která zájemce o zájezdy s Kristýnou J. sdružovala. Správkyně skupiny, Ilona D., která zřejmě nevystupuje pod svým skutečným jménem, ale ve skupině blokuje jakékoli negativní komentáře. Žídkovi se tak nemohli domoci ani kontaktů na ostatní členy skupiny, kteří měli do Mexika cestovat ve stejném termínu.

Poškození již podali trestní oznámení na policii, protože kromě vytouženého zájezdu se nedočkali zpět ani svých peněz. Web TN upozorňuje, že se tak možná schyluje k jednomu z největších soudních procesů v oblasti cestovního ruchu. Celkově měli totiž lidé za zájezdy, které se neuskutečnily, Kristýně J. zaplatit více než 40 milionů korun. Počet poškozených pak přesahuje 500, píše TN.

Počet podvodů roste od loňska

Telefonní číslo Kristýny J., která zájezdy organizovala, je podle Žídka již několik dnů nedostupné. Sama údajně žije na Jamajce. Ilona D., která spravuje skupinu, v níž se nabídka zájezdů objevila, pak údajně má být také jednou z poškozených, píše dále web TN. Tip na cestování s Kristýnou J. se měl podle ní objevit ve skupině „na základě předchozí mnohaměsíční dobré zkušenosti řady cestovatelů“. Nyní ale policie eviduje mnoho lidí, kteří se své dovolené nedočkali a přišli o peníze.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří lidé kupují zájezdy pomocí aukcí.

Už loni se podobné případy objevily. Asociace cestovních kanceláří proto varovala, aby lidé nakupovali zájezdy především u prověřených kanceláří, píše web iRozhlas. Lepší je zcela se vyhnout například aukcím zájezdů, kde je možné získat pobyt přihazováním v dražbě. „Vydražil jsem zájezd do Mexika za 37 100 a Malajsie za 38 500. Do Mexika jsem odletěl, ale další zájezdy bohužel neproběhly vůbec, protože cestovka vůbec neodpovídá na moje e-maily,“ uvedl loni pro iRozhlas pan Ivan.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články