Plány Ukrajiny, které měly zůstat utajeny, vyplavaly na povrch kvůli Američanům

Spojené státy a Severoatlantická aliance podporují Ukrajinu od začátku konfliktu. Nyní unikly dokumenty odhalující pomoc v protiofenzivě.

i Zdroj fotografie: The White House / Creative Commons / CC BY
                   

Podrobné plány obsahující grafy či detaily o dodávkách zbraní na Ukrajinu kolují po sociálních sítích, zejména pak po Twitteru a Telegramu, informuje web Plus Jeden Deň. Materiály se týkají podpory Ukrajiny ze strany USA a NATO v jarní protiofenzivě. Jeden z uniklých dokumentů například odhaluje plán výcviku 12 ukrajinských bojových brigád, píše web Plus Jeden Deň. Údaje, jež vyplavaly na povrch kvůli Američanům, mohou pomoci protistraně, protože z uniklých informací je zřejmé, že Kyjev potřebuje 250 tanků či 350 bojových vozidel pěchoty.

Vše hojně sdílí proruské vládní účty

Jde přitom o informace označené jako „přísně tajné“. Americké ministerstvo obrany už v reakci uvedlo, že celou záležitost prověřuje, uvádí web Plus Jeden Deň. Jak však píše web iRozhlas, analytici odhadují, že se na veřejnost dostalo více než 100 dokumentů. Některé z nich měly být před zveřejněním poupraveny, aby Rusko ukázaly v lepším světle. Jde například o podhodnocení amerických odhadů počtů mrtvých ruských vojáků. Přesto může únik citlivých údajů výrazně ohrozit administrativu prezidenta Joea Bidena, píše web The New York Times.

K dobru jde přičíst pouze to, že tajné informace jsou již pět týdnů staré a ukazují tak potřeby ukrajinské armády k 1. březnu. Navíc se v dokumentech neobjevily žádné konkrétní bojové plány, jak hodlá Kyjev svou ofenzivu provést. USA už mají představu o tom, kdo za únikem stojí. Podle agentury Reuters výpověď tří nejmenovaných amerických představitelů ukazuje na Rusko či proruské aktéry. Únikem informací se ale naplnily obavy Ukrajinců, kteří se na začátku války zdráhali sdílet své bojové plány s USA, uvádí web Deník N.

Kyjev svolil až po několika měsících

Výměna zpravodajských informací se mezi USA a Ukrajinou uvolnila až loni na podzim, kdy země začaly spolupracovat na různých variantách ukrajinské ofenzivy. Únik plánů, které měly zůstat utajeny, proto podle webu The New York Times zcela určitě poškodí vztahy mezi Kyjevem a Washingtonem, minimálně z hlediska důvěry ve sdílení zpravodajských informací. Ve střehu jsou i další státy, protože na internetu se objevily nejen plány týkající se Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Office of the President of Ukraine / Creative Commons / CC BY
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak dokumenty označil za ruskou dezinformační kampaň

Jak píše web Deník N, unikly i další americké informace týkající se Blízkého východu a Číny. I proto jeden vysoce postavený americký zpravodajec únik označil za „noční můru pro pět očí“, píše web E15. Má jít o odkaz na pět velmocí, tedy USA, Velkou Británii, Austrálii, Nový Zéland a Kanadu, protože tyto země mezi sebou sdílí zpravodajské informace. Za závažný považují únik dokumentů i odborníci. Bývalý vysoký představitel Pentagonu jej označil za „významné narušení bezpečnosti“, jež podle něj může narušit plány Ukrajiny na ofenzivu, uvádí web E15.

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články