Putinovi nejde na ruku jen Bělorusko. Vzniká nebezpečná spolupráce s dalšími zeměmi

Není žádným tajemstvím, že Moskva má blízko k Minsku, přestože běloruská armáda na Ukrajině nebojuje. Tajně pokračují ale i rozhovory s dalšími představiteli států.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office/ Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet informuje o tajné trojici, kterou má tvořit Rusko, Čína a Írán. Jednání se mají týkat nákupu chemikálií sloužících k pohonu balistických raket. Informace o tajných setkáních představitelů zmíněných států sdělili webu Politico diplomaté, kteří chtějí zůstat v anonymitě. V Pekingu již měl být íránský zástupce Sajjad Ahadzadeh, který má být technologickým poradcem v Číně, píše server Onet. Není zatím úplně jasné, jaké množství chloristanu amonného chce Teherán od Číny získat.

Odhady jsou velké

Web Onet upozorňuje, že podle diplomatů půjde o dostatek látky na výrobu tisíců raket. Použít by se mohla chemikálie také do raket, které mají dolet až 700 kilometrů. Irán si navíc, jak bylo zmíněno, nenechá nic jen pro sebe, ale spolupracuje s Moskvou. Rusku země poskytla v uplynulých měsících bezpilotní letouny Šáhed, které ruské síly používají k útokům na ukrajinské civilní cíle. Další pomocí Rusku by Írán porušil sankce OSN, protože by Moskvě pomohl doplnit vyčerpané zásoby raket, upozorňuje web Politico.

Ekonomický zisk z celé transakce je pro Teherán ale zřejmě důležitější. Navíc prohlubování vztahů mezi Íránem, Ruskem a Čínou je stále evidentnější. Státy se snaží být jakýmsi protipólem amerického vlivu, připomíná Onet. Svou loajalitu vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho operacím na Ukrajině potvrdil minulý měsíc čínský vůdce Si Ťin-pching, když navštívil Moskvu a těšil se přátelskému přivítání. Jak Události247 psaly v březnu, oba státníci se během společného jednání shodli na tom, že mají „mnoho společných zájmů a cílů“.

Pronesená slova se naplňují

Alespoň tomu nasvědčují odtajněná jednání o nákupu chemikálií používaných k výrobě raket přes Írán. Ani jedna ze stran se však oficiálně k takovým aktivitám nechce přiznat. Web Politico oslovil íránské ministerstvo zahraničí i íránské velvyslanectví v Číně, ale vše zůstalo bez reakce. Podle webu přitom měl Írán vést jednání i s ruským státním výrobcem chemických látek společností FKP Anozit. Na dotaz nicméně firma nereagovala a její sídlo je zřejmě fiktivní, protože se nachází v odlehlém městě na Sibiři, píše dále Politico.

iZdroj fotografie: khamenei.ir / Creative Commons / CC BY
Ruský prezident Vladimir Putin se setkal s íránskými představiteli loni v červnu při návštěvě Teheránu

Chování Číny má podle webu Onet dokazovat, že Peking udělá vše pro to, aby Rusko ve válce na Ukrajině neprohrálo. Důvodem je snaha, aby čínský partner nebyl ještě více destabilizován, což by mohlo ohrozit samotný Peking. Zároveň Čína nemůže podporovat Rusko vojensky napřímo. Před takovým krokem Peking varovaly Spojené státy i Evropská unie s hrozbou následků v obchodních vztazích. Poskytnutím chemikálií Rusku přes Írán půjde přitom o významnou podporu. Bude ji však těžké dokázat.

Začíná Putin cítit porážku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články