V únoru letošního roku zaznamenal Státní zdravotní ústav rekordní čísla nákazy svrabem. Evidoval celkem 815 nakažených osob. Teď už se jejich počet blíží třem tisícům.
Tuto nepříjemnou kožní nemoc způsobuje zákožka svrabová. Je to roztoč, který měří maximálně půl milimetru, takže není vidět a během dvou až tří minut se zavrtá do kůže, kde způsobuje vyrážku a nepříjemné svědění. Jak píše web iDnes, mnozí lidé si kůži rozškrábou až do krve.
Svrab až do domu
Zvýšený výskyt nákazy je patrný už od konce loňského roku. V listopadu a prosinci 2022 bylo nakažených přes sedm stovek. V lednu letošního roku pak přibylo dalších 671. Upozornil na to web ČT24. K přenosu svrabu dochází přímým kontaktem s infikovanou kůží, ale také nepřímo, například prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo ložního prádla. Svrab představuje riziko pro všechny věkové kategorie, dodává ČT24.
Veronika Drábková z Ostravy se svrabem nakazila, když si přes internet koupila sedačku z druhé ruky. „Asi před třemi měsíci jsem si přes net koupila použitou rozkládací sedačku. Vypadala pěkně a byla za dobrou cenu. Předešlí majitelé vypadali slušně. Nakonec se mi to ale vymstilo. V inzerátu slibovali, že je vyčištěná, jenže pár dní po tom, co jsme ji přivezli domů, tak jsme se s manželem začali škrábat. Na kožním nám řekli, o co se jedná. Sedačka šla pryč, raději jsme vyhodili i peřiny a koberec,“ uvedla pro Události247.
Vliv může mít migrace i horší hygiena
Nejvyšší počet nemocných aktuálně eviduje Moravskoslezský kraj, a to 358. Naopak nejméně nakažených je zatím na Karlovarsku, a to 115, doplňuje iDnes a připomíná, že nakazit se může kdokoli bez rozdílu věku nebo sociálního postavení. Větší riziko ale bývá v kolektivním zařízení, například na ubytovnách, ve školách nebo v domovech pro seniory. Pokud už k nákaze dojde, je potřeba řádná desinfekce.
„Ve školách a zařízeních zasažených svrabem nařizujeme důkladný úklid spočívající v dezinfekci povrchů, vyprání a vyvaření prádla a taky jeho přežehlení. Předměty, které není možné vyprat, doporučujeme vystavit chladnému a mrazivému vzduchu alespoň na několik dní,“ uvedla pro Události247 hygienička Kateřina Hochmanová. Vzestup případů svrabu nemá podle epidemiologů jednoznačné vysvětlení. Mezi možné příčiny patří vliv masivní migrace obyvatelstva a s tím spojená zhoršená sociální a hygienická úroveň, píše web Novinky.