Čech se díky válce na Ukrajině dostal mezi nejbohatší lidi světa. Za svůj byznys se zbraněmi se nestydí

Časopis Forbes sestavuje každý rok žebříček nejbohatších lidí na světě. Nově mezi 150 nejmovitějších přibyli dva Češi, jednomu z nich pomohla válka na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Gary Todd / Creative Commons / CC BY
                   

Díky současné geopolitické situaci se do seznamu nejbohatších lidí světa dostal majitel zbrojařské skupiny Czechoslovak Group Michal Strnad, píše web Trend. Stejně jako další nováček v seznamu, šéf Alzy Aleš Zavoral, má majetek ve výši dvou miliard dolarů (43 miliard korun). Oba i tak mají ještě velký odstup od těch nejbohatších Čechů. Na vrcholu žebříčku stojí Renáta Kellnerová s rodinou a majetkem ve výši 16,5 miliardy dolarů, připomíná web Seznam Zprávy.

Na druhém místě Daniel Křetínský

Majoritní vlastník skupiny EP Industries sdružující více než 50 společností vlastní majetek ve výši 9,2 miliardy dolarů. Na pomyslnou bronzovou příčku boháčů se pak dostal Karel Komárek, který má jmění ve výší 8,1 miliardy dolarů, dodává server Seznam Zprávy. Jeden z nejkontroverznějších byznysů nicméně vlastní nováček v žebříčku Strnad. Podle některých výroba zbraní zvyšuje utrpení ve světě. Majitel zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, který firmu vlastnicky převzal po otci před pěti lety, si to však nemyslí.

Má za to, že zbraně se neprodávají proto, aby někoho zabíjely a útočilo se s nimi. „Já se vůbec nestydím za to, že prodáváme zbraně. Neprodáváme je, aby s nimi prioritně někdo někoho zabíjel, anebo útočil, ale aby se bránil. My jsme obranný průmysl, ne útočný,“ uvedl Strnad v rozhovoru pro web Forbes. V odvětví do budoucna vidí navíc velký potenciál. Zbrojařina je teď úplně plná, vyrábíme na maximální kapacity. A tak to může být dalších pět, deset i víc let,“ uvedl Strnad pro Forbes.

Chování vlád naznačuje dobré časy

„Západní armády mají poloprázdné sklady a budou se chtít v zásobách dostat kvůli bezpečnosti na daleko větší čísla než před konfliktem. Zároveň se změnila bezpečnostní situace, spousty vlád odsouhlasily daleko vyšší výdaje na obranu,“ cituje jeho slova web Trend. Podle Strnada již není není možné pokrýt poptávku po dělostřeleckých a tankových municích. I proto jedou jeho firmy na plné obrátky. V té souvislosti zmínil například továrnu ve španělské Granadě, kde pracuje nyní 300 pracovníků, a to z původních 35.

iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
I díky válce na Ukrajině vzrostly holdingu Czechoslovak Group v první polovině loňského roku tržby oproti předchozímu pololetí o 93 procent

Pod Strnadovu skupinu Czechoslovak Group patří celkem čtyřicítka aktivních firem. Patří k nim například Tatra Trucks z Kopřivnice či Excalibur Army, připomíná web E15. Strnad je přitom teprve třicetiletý podnikatel. Firmu, kterou jeho otec založil před lety jako obchod se šrotem a vyřazenou vojenskou technikou, nicméně řídí úspěšně už deset let, píše Trend. Firma má nyní obrat skoro šedesát miliard korun, provozní zisk přes sedm miliard a zakázky na zbrojní systémy po celém světě, uvádí Forbes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články