Zranění ukrajinští vojáci jsou někdy převáženi i do nemocnic v západních zemích, kde se přišlo na šíření superrezistentní bakterie.
Web Novinky informuje, že na superbakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům upozornila lékařka z Německa. Do nemocnice, ve které pracuje, jsou přiváženy komplikované ukrajinské případy. Pro španělský web Al País internistka Marie Virginie Dos Santosová z berlínské univerzitní nemocnice Charité vypověděla, že zranění Ukrajinci nedostávají na frontě nutnou péči a medikaci „po celé týdny a měsíce“. Polní podmínky, ve kterých jsou vojáci často léčeni, bakteriím prospívají a vytváří se zde líheň, která přeje novým mutacím, píše web Novinky.
Němečtí experti se pustili do zkoumání
Předmětem šetření byly multirezistentní infekce v kostech a měkkých tkáních Ukrajinců převezených do Německa. Výsledky byly znepokojivé. Celkem 13 infekcí způsobily multirezistentní gramnegativní bakterie, píše web iRozhlas. Záludnost je hlavně v tom, že se nedají jednoduše léčit. „V zásadě tomu rozumíme tak, že pokud se o normální bakterie zajímáme z medicínského hlediska, tak jde o onemocnění. Superbakterie je pak taková, která bude odolná vůči běžné léčbě,“ uvedl pro web iRozhlas bakteriolog Ondřej Černý z Akademie věd.
Do světa se tak mohou dostat bakterie, na které nemusí zabrat ani silná antibiotika. Ze 47 zkoumaných vzorků v Německu byly téměř tři čtvrtiny (72 procent) rezistentní i na širokospektrální karbapenemy a novější antibiotoka Ceftazidim/avibactam i Ceftolozan/tazobaktam. Ty jsou přitom používány jako léky poslední volby v případech, kdy infekce nechce ustoupit. Němečtí experti zkoumali vojáky a civilisty, kteří byli v 6 případech zasaženi kulkou a 8 dalších zranil výbuch granátu či bomby, popisuje web Novinky.
Lékaři jsou v šoku
„Narazili jsme na zcela nové spektrum patogenů,“ uvedla Dos Santosová pro španělský server El País. Zjištěné skutečnosti odpovídají dřívějším studiím, které byly provedeny v Iráku. I v jejich konfliktních zónách vědci pozorovali vysokou míru bakteriální odolnosti při válečných podmínkách. Superbakterie mohou představovat velké nebezpečí. Potvrzují to stávající data a také odhady do budoucna.
Kvůli odolnosti superbakterií zemře na celém světě více lidí než na nemoc AIDS a malárii dohromady, upozorňuje web iRozhlas. Odborníci odhadují, že do roku 2050 každý rok podlehne superbakteriím 12 milionů lidí. Server El País připomíná, že už před 5 lety zveřejnilo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí studii, která uváděla, že na starém kontinentu zemře na následky superbakterií více než 33 tisíc lidí ročně.