Povinné ručení slouží k tomu, aby v případě škodné události dostal poškozený nejen výplatu škody na majetku, ale i náhradu za újmu na zdraví.
Každý den na silnicích dochází k menším či větším autonehodám. Aby byla odčiněna vzniklá škoda, je třeba vždy zavolat pojišťovnu, která zajišťuje odškodnění poškozenému v rámci povinného ručení, připomíná Česká kancelář pojistitelů. Pokud jde o opravu vozidla, je většinou ze strany pojišťovny náhrada vyplacena jednorázově. V případě újmy na zdraví ale nastává zcela jiná situace. Platba může být rozložena i do několika desítek let. Pokud ale poškozený vše neřeší s pojišťovnou a neozve se, nárok na škodu zmizí ve vzduchu.
Může jít o různé typy výplaty odškodného
„Při škodě na zdraví může docházet dle rozsahu škody k úhradě bolestného, odškodnění ztížení společenského uplatnění, výplatě renty či příspěvku na pomoc v domácnosti. To vše je standardně kryto povinným ručením viníka nehody,“ vysvětlila tisková mluvčí České kanceláře pojistitelů Veronika Pilková. Připomíná v té souvislosti, že hrazen je nejen pobyt v nemocnici či rehabilitačním zařízení, ale také léky. Proto nejsou většinou náklady na odškodné jednorázové, ale rozloženy do delšího časového období.
Ze statistik České kanceláři pojistitelů vyplývá, že v některých případech i do mnoha desítek let. „Z aktuálních statistik České kanceláře pojistitelů vychází, že nejstarší stále vyplácená pojistná událost se váže k dopravní nehodě z 1. dubna 1953 a letos od ní tedy uplynulo 70 let. Poškozenému je vyplácena pravidelná měsíční renta,“ uvedl pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička. Takových dlouhodobě vyplácených pojistných událostí je ale mnohem více. A to jak z 50., tak z 60. let.
Jde o velké částky
„Evidujeme také pojistné události ze 60. let, konkrétně 22 pojistných událostí s očekávanou výplatou ve výši 2,5 milionu korun,“ dodal Jedlička. Výjimkou nejsou ani situace, kdy motorista, který způsobí dopravní nehodu nemá povinné ručení sjednané. „Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíce přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič,“ cituje web O Pojištění ředitele likvidace České kanceláře pojistitelů Vladimira Krejzaru. V takových případech musí zasáhnout právě Česká kanceláře pojistitelů a škodu poškozenému vyplatí.
Mnohdy přitom nejde jen o desítky tisíc za poškozený automobil, ale o milionové částky za újmu na zdraví. Částku následně vymáhá po viníkovi, i když zde platí omezení. Web Epojištění upozorňuje, že od roku 2018 se uplatňuje solidární princip financování škody a po viníkovi bez povinného ručení je proto možné požadovat jen třetinu škody, a to maximálně do výše 300 tisíc korun. Ti, kteří neplatí povinné ručení se ale nevyhnou sankcím. Ve správním řízení hrozí pokuta až 40 tisíc korun, dodává server Epojištění.