Začínající podnikatelé nikdy nemají jednoduchý start. Nyní navíc přichází společnosti, které se snaží na jejich nezkušenosti vydělat nemalé peníze.
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají od státu k dispozici nový server. Web Seznam Zprávy informuje, že ministerstvo průmyslu spustilo Portál živnostenského podnikání. Uživatelům jsou na něm poskytovány informace a služby, které souvisí s podnikáním podle živnostenského zákona. OSVČ mají na serveru možnost vyřídit si vybrané záležitosti elektronickou cestou. Nového webu se ale ihned chytli podvodníci, kteří se na reputaci státu snaží vydělat, upozorňuje web Seznam Zprávy. Mají tak novou fintu, jak začínající podnikatele okrást.
Novým živnostníkům přichází pochybné dopisy
Nabídky na zařazení do katalogu podnikatelům rozesílá společnost, která založila web, jež se tváří jako oficiální stránka státu a má dokonce i podobný název. Za umístění do katalogu ale požaduje poplatek. „Jsem čerstvý živnostník. V pondělí jsem se ohlásila na místním úřadě, zaplatila tisíc korun a ve čtvrtek mi přišel dopis od Živnostenského portálu, abych zaplatila dalších 2700 korun za evidenci v rejstříku. Výzva k zaplacení vypadala seriózně a přiložená složenka vzbuzovala dojem povinnosti něco platit,“ uvedla pro web Seznam Zprávy Jana P. z Prahy.
Vzhledem k tomu, že žena s podnikáním začíná, měla díky serióznímu vzhledu dopisu pocit, že zaplatit musí. Naštěstí ji na klam upozornili na úřadě, kde jí sdělili, že státní evidence je zadarmo. Při bližším zkoumání dopisu, který jí dorazil poštou by na nesrovnalosti mohla přijít i sama. Web Seznam Zprávy upozorňuje, že firma Vengerberg, která se představuje pod značkou Živnostenský portál Česká republika, odkazuje ve svém psaní na výpis z RES, což je Registr ekonomických subjektů spravovaný Českým statistickým úřadem.
Jde o podvod
Z RES totiž není možné čerpat data tak záhy po vzniku nové živnosti. „Zápis nových subjektů trvá zhruba dva týdny, rozhodně ne dny,“ uvedl pro web Seznam Zprávy mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Dalším klamem v dopise je odkaz na evropskou směrnici 2005/29/EC, podle které má být údajně poplatek uhrazen. Při pečlivém zkoumání je ale možné zjistit, že tato směrnice pojednává o nekalých obchodních praktikách vůči spotřebitelům na vnitřním trhu a s živnostenským podnikáním nijak nesouvisí.
Problém s katalogovými firmami se objevil už v minulosti. Web Podnikatel například předloni upozornil na kauzu, kdy pochybné firmy oslovovaly živnostníky prostřednictvím telefonu. V hovoru lidem oznámili, že prezentace na webu už nebude zadarmo, a proto si musí za možnost umístění do vyhledávačů na internetu zaplatit. Údajný výhodný balíček měl mít hodnotu kolem 10 tisíc korun bez DPH, připomíná web Podnikatel. Mnoho živnostníků tak klamavým firmám zaplatilo doslova za nic.