Kyberpodvodníci mají nový trik: Falešnou nabídku elektronické SIM karty

Stále více lidí v dnešní době spoléhá na internet a digitální technologie. Někdy se jim to však může pořádně vymstít.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

S nárůstem závislosti na technologiích se však bohužel zvyšuje také riziko kyberpodvodů. Podvodníci využívají různé metody a triky, aby získali osobní údaje a citlivé informace o svých obětech. Takový případ teď řeší policisté z Plzeňského kraje. Informují o tom na svém webu. Důvěřivý muž tam naletěl na nabídku falešné SIM karty a přišel o téměř milion korun.

Lidé jsou stále ještě moc důvěřiví

Na policisty se obrátil zoufalý muž, kterého kontaktoval falešný pracovník jednoho z mobilních operátorů a „v rámci digitalizace“ mu nabízel přechod z klasické SIM karty na eSIM, psal o tom web Peníze. Důvěřivému muži nepřišlo nic podezřelého a zanedlouho mu přišel v SMS zprávě kód, který pak falešnému operátorovi nadiktoval. Podvodník díky tomu převzal kontrolu nad celým telefonním číslem poškozeného a dokázal se jednoduše dostat do jeho internetového bankovnictví. Muž kvůli tomu přišel o 850 tisíc korun, píše dále web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku strmě stoupá množství trestných činů páchaných v kyberprostoru

V souvislosti s tímto novým typem podvodu upozorňujeme veřejnost, že pokud jste si o eSIM kartu nepožádali a byli jste osloveni údajným mobilním operátorem k její výměně, jedná se zřejmě o podvod. Operátor nikdy nenavrhuje změnu ze SIM karty na eSIM sám. Tato výměna je možná pouze na základě vaší žádosti. Nikdy také nesdělujte kódy, které vám přijdou, dalším osobám ani pracovníkům mobilního operátora,“ uvedla pro Události247 mluvčí policie Dagmar Brožová.

Investice se nevyplatila

Dalším častým trikem kyberpodvodníků jsou investice do kryptoměn. Psal o tom třeba web iDnes. Prachatickým kriminalistům nahlásila podvod poškozená žena, která si na internetu vyhledala společnost nabízející možnost investování do kryptoměny. Jejímu domnělému zástupci pak umožnila vzdálený přístup do počítače a po menších částkách mu zaslala více než 3,5 milionu korun, píše iDnes.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podle České bankovní asociace (ČBA) je průměrná škoda jednoho poškozeného při internetových podvodech 161 500 korun

Do akcií zase chtěla investovat 46letá žena z Břeclavska. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Bohumil Malášek. „Žena zaplatila vstupní poplatek. Po konzultaci s přiděleným odborníkem investovala čtvrt milionu korun. Podvodník ji potom přesvědčil k instalaci programu na vzdálenou správu počítače. Po přihlášení do internetového bankovnictví zadal několik plateb na neznámé kryptoměnové účty a během necelých dvou měsíců tak žena přišla o skoro 900 tisíc korun,“ popsal mluvčí pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články