Tisíce Čechů také tento rok vyrážejí k oblíbenému Jadranu. Ne každý si však uvědomuje, že ceny se tam oproti loňsku dost změnily.
Chorvatsko patřilo dlouhé roky mezi země, kde si dovolenou mohli Češi dopřát, aniž by je to stálo hromadu peněz. Po přechodu na euro tam však podražilo téměř všechno. Reportéři webu Portál řidiče se do země vydali, aby ceny zkontrolovali. Podle jejich zjištění stojí například litr mléka v obchodě Tommy 2 eura, což je v přepočtu asi 47 korun.
Chorvaté na zdražování nadávají
V roce 2022 stál přitom litr mléka 7 kun, tedy něco přes 20 korun, připomíná web Fondik. Pokud pijete balenou vodu, 1,5 litru v Tommy marketu koupíte za zhruba 16 korun. Už během prvních dní roku 2023 zaplavily chorvatská média a především sociální sítě stížnosti na drahotu, kterou lidé spojovali s přechodem k nové měně, napsal web Peníze. Chorvatské Sdružení na ochranu spotřebitelů podle webu Balkan Insight uvedlo, že nejvíc si lidé stěžovali na zdražení kávy.
V prosinci stála káva v baru osm kun, což by odpovídalo 1,09 eura. V lednu ji restauratéři prodávali za 1,2 eura nebo dokonce i za 1,5 eura, píše dále web Penize. Tento nápoj přitom pije 90 procent obyvatel Chorvatska. V přepočtu je tak káva v Chorvatsku dražší skoro o deset korun, tedy ze zhruba 26 na téměř 36 korun. Podobné je to podle webu i s pečivem i dalšími základními potravinami. „Tak 1,5 eura za kafe, to je tak 35 korun a za to si u nás teda kafe v kavárně nedáte,“ řekla Událostem247 Jana Poleská z Brna.
Lepší je volit méně známé destinace
„V souvislosti s přijetím eura a také s očekáváním většího přílivu turistů nejen z Česka, začali Chorvati výrazně zdražovat. Projevuje se to především v turistických letoviscích. Kromě ubytování, stravovacích služeb a dalších dovolenkových atrakcí výrazně zdražily i potraviny v tamních obchodech. Chorvatská cenová hladina se tak přibližuje hladině, která je obvyklá spíš v západních dovolenkových destinacích,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček.
Nejvíc zdražují destinace, které jsou oblíbené u turistů ze západních zemí, připomíná web TN. Lidé, kteří by na své dovolené chtěli ušetřit, by se proto měli vyhnout městům jako je Zadar, Split nebo Dubrovník. TN radí, že je lepší porozhlédnout se po ubytování v okolních menších městech, která nejsou mezi turisty ze západní Evropy tak v kurzu. Kvůli drahotě na dovolenou ve své domovině zanevřela také řada Chorvatů, kteří raději volí například pláže v Albánii, dodává TN.