Pokud máte v práci uzavřenou dohodu o provedení pracovní činnosti, je možné, že se s vámi váš nadřízený už brzy rozloučí.
Tyto smlouvy se totiž budou nově evidovat v registru a pokud překročí povolený finanční limit, vznikne povinnost platit sociální pojištění. Psal o tom web Měšec. Změny se týkají nejen lidí pracujících na dohody o provedení práce, ale především jejich zaměstnavatelů, kteří jim brigády nabízejí. Počítá s tím chystaný návrh zákona.
Zaměstnavatelé nově zaplatí o desítky procent víc
Teď platí, že příjem brigádníka je osvobozen od placení sociálního pojištění, pokud jeho výdělek nepřekročí 10 tisíc měsíčně. Nově vláda stanovila dva limity pro výši výdělku a nastavila tak novou hranici pro vznik povinnosti odvádět za zaměstnance sociální pojištění. Pokud brigádník bude pracovat pouze pro jednoho zaměstnavatele, výše jeho příjmu nebude smět překročit hranici ve výši 25 procent průměrné mzdy. Druhý limit se týká souběhu více dohod u více zaměstnavatelů, a to v celkové výši 40 procent průměrné mzdy.
Změny budou pro zaměstnavatele znamenat v součtu asi 33procentní zvýšení nákladů na jednoho brigádníka. Jak píše Měšec, to však firmy jen těžko budou moci vydělat zpět na svých koncových zákaznících. Představitelé Hospodářské komory jsou přesvědčeni, že opatření v navrhované podobě vyvolají jen problémy.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle nich nemá v rozpočtové kapitole zajištěny dostatečné prostředky na provedení návrhu a tíže prováděných opatření tak půjde na vrub zaměstnavatelů. Těm se ovšem do budoucna brigádníci nemusí vyplatit a mohou je tak už brzy ve velkém propouštět.
Jak je to teď s více dohodami
„To je teda nemilá novinka. Mám několik dohod o pracovní činnosti u různých zaměstnavatelů, takže až doteď se mi to vyplatilo. Uklízím, prodávám v obchodě a ještě dělám rozvoz jídel. Až začne platit tahle novela, tak se to nevyplatí ani mně, ani mým šéfům, pokud jsem to dobře pochopila,“ řekla Událostem247 Jana Bašková z Kunštátu, která je matka samoživitelka.
Jaké odvody daní se vás aktuálně týkají, si můžete spočítat například na webu Peníze. Pokud má v současné době zaměstnanec po celý kalendářní rok uzavřené například čtyři dohody o provedení práce u čtyř různých zaměstnavatelů a u každého z nich dostává měsíční odměnu ve výši 5 tisíc korun hrubého, neplatí ani z jedné odměny pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, připomíná web E15.