Vláda chce ulevit státnímu rozpočtu a proto vymýšlí stále nové způsoby, kde ušetřit. Teď na to doplatí důchodci.
Až milion lidí v důchodu, kteří si odkládají peníze do penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, možná přijde o podporu. Psal o tom web Peníze. Pokud vládní návrh projde, státní příspěvek přestanou lidé v penzi dostávat od července příštího roku. Penzijní společnosti žádají zmírnění opatření a modlí se, aby se dotkla jen nově uzavíraných smluv.
Co všechno se změní
Státní příspěvek k penzijnímu spoření se pohybuje od 90 korun do 230 korun měsíčně, v závislosti na výši úložky. Zrušení tohoto bonusu má podle plánu vlády ulevit státnímu rozpočtu o několik miliard korun. Upozornil na to web E15. Změna je obsažena v návrhu zákona pro rozvoj kapitálového trhu, se kterým souhlasila vláda. Je jasné, že pokud návrh projde, seniorům, kteří by si rádi nadále spořili, stát peníze vezme. Jejich plánované úspory budou v takovém v případě v čudu.
Předloha ministerstva financí zároveň počítá s nárůstem maximálního státního příspěvku k penzijnímu spoření na 340 korun měsíčně pro účastníky v aktivním věku. Zavede také nový nástroj pro ukládání peněz na stáří, takzvaný dlouhodobý investiční produkt, píše dále E15. Na státní příspěvek mají mít od ledna nárok jen ti, kteří nedosáhli věku 65 let a nebyl jim přiznán důchod. Nárok ztratí i člověk, kterému je například 64 let, ale penzi už vyměřenou má.
Vláda chystá nové motivační programy
Společnosti se bojí odlivu vkladů, protože kvůli dlouhodobě nízkým výnosům penzijních fondů senioři zřejmě ztratí zájem mít v nich nadále naspořené peníze a budou se raději poohlížet po jiných konzervativních produktech. V úvahu připadají například spořící účty, uvedl web Novinky. „Vnímáme to jako nešťastné rozhodnutí. Zasáhlo by odhadem milion lidí, kteří mohou ztratit motivaci dále si spořit a peníze zbytečně předčasně vyberou,“ uvedl prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.
„Já jsem po 15 letech zrušil spoření k důchodu. Důvodem bylo sice velmi výhodné úročení, ale pro banku 0,4% p.a.,“ uvedl pro Události247 Josef Mikulášek z Břeclavi. Banky, kampeličky, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti a samosprávné investiční fondy budou moci v rámci tzv. DIP od ledna nově nabízet své služby investičního nebo spořícího typu, píší dále Novinky. Vláda chce motivovat lidi, aby více aktivně investovali a finance navíc k důchodu si zajišťovali i touto cestou.